WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Co jest lepsze - kremy czy oleje do twarzy?

Co jest lepsze - kremy czy oleje do twarzy?

10.04.2017, godz. 13:00
kobieta, uroda, pielęgnacja, delikatny makijaż
foto: Materiały prasowe

Kremy są podstawą pielęgnacji kosmetycznej większości kobiet i mężczyzn. Trudno się temu dziwić – są wygodne w użyciu i dostępne w każdej drogerii. Jednak popularne kremy drogeryjne, z których obecnie korzystamy, często bywają zaprzeczeniem troski o skórę. Zdarza się, że bardziej szkodzą niż pomagają. Czy zatem istnieją alternatywy, dzięki którym pielęgnacja ciała będzie bezpieczna i skuteczna, a przy tym naturalna? Zacznijmy od podstaw!

Jak się robi krem?

Wbrew pozorom dosyć łatwo. Wystarczy zmieszać tłuszcz z wodą, dodając odrobinę tzw. emulgatora, czyli substancji, która umożliwia połączenie tychże w trwałą emulsję. Do tego dodajemy jeszcze aromaty, stabilizatory, konserwanty i mamy krem – Coś jednak we współczesnej kosmetyce poszło nie tak jak powinno, zupełnie odwrócono bowiem właściwe akcenty i proporcje składników – mówi Mariusz Lipiński z Manufaktury Kosmetycznej.

Ważne jest wnętrze

Najważniejszym komponentem dobrego kremu powinny być substancje czynne, naturalne oleje i wyciągi roślinne, zaś emulgator i inne składniki pomocnicze powinny pozostać jedynie dodatkami. Przemysł kosmetyczny koncentruje się jednak głównie na dostarczeniu odpowiedniej, przyjemnej konsystencji kremu, ładnego koloru i pięknego zapachu oraz mocnej konserwacji, które pozwalają uzyskać pełną powtarzalność, przewidywalność i bezproblemowość produkcji na wielką skalę. Oczywiście każdy z nas lubi używać kremów, które są ładnie zapakowane, pięknie pachną i dobrze się rozsmarowują, tylko czy na tym przede wszystkim powinno nam zależeć?

Podstawą jest pielęgnacja

Warto pamiętać, że najważniejszym zadaniem kremu jest to, aby dobrze pielęgnował, a przede wszystkim, aby nie szkodził naszemu zdrowiu i urodzie. – Dobry krem, nieobciążony zbędnymi dodatkami, można bez większego wysiłku zrobić samemu. Stopień trudności tego zadania będzie porównywalny do wypieku najprostszego domowego ciasta. Co więcej, można całkowicie zrezygnować ze stosowania kremów i z powodzeniem zastąpić je używaną osobno fazą wodną i olejową, co pozwala na całkowite wyeliminowanie emulgatorów, konserwantów i całej reszty zbędnych dodatków – mówi Mariusz Lipiński z Manufaktury Kosmetycznej.

Hydrolat i oleje

Każdy krem możemy z powodzeniem zastąpić odpowiednio dobranym hydrolatem i olejem. Każda substancja aktywna, którą moglibyśmy chcieć zastosować na naszej skórze jest rozpuszczalna w wodzie (tj. w hydrolacie) albo w tłuszczach (tj. w oleju). Na przykład, jeśli chcemy zastosować kurację witaminą C, wystarczy pewną jej ilość dodać do hydrolatu i w takiej formie aplikować na skórę. Z kolei witaminę A czy E można wkroplić do dowolnego oleju. W ten sposób powstaje gotowy, domowy kosmetyk.

Przepis i aplikacja

W jaki więc sposób możemy zastąpić krem hydrolatem i olejem? Są dwa sposoby aplikacji, oba równie dobre. Najprościej umieścić na dłoni kilka kropli oleju (na twarz wystarczą 4 krople) oraz kilka kropli hydrolatu (nieco więcej niż oleju, np. 8 kropli na 4 krople oleju), wymieszać delikatnie palcem, rozetrzeć odrobinę w dłoniach i następnie przetrzeć twarz. Można też w pierwszej kolejności zwilżyć twarz hydrolatem, bezpośrednio dłońmi albo wacikiem, a następnie nanieść cienką warstwę oleju. W ten sposób aplikujemy 100 proc. składników, które powinniśmy dostarczyć naszej skórze i zaaplikowalibyśmy w formie kremu, a jednocześnie nie aplikujemy tego, co nie jest dla nas dobre, czyli emulgatorów, barwników, substancji zapachowych i konserwantów.

Pielęgnacja, nawilżenie i ochrona

Hydrolat doskonale tonizuje skórę, nawilża i pielęgnuje za sprawą zawartych wyciągów roślinnych. Olej z kolei nie tylko tworzy warstwę ochronną, chroniącą przed wysychaniem oraz szkodliwym wpływem czynników środowiskowych, ale również dostarcza szeregu cennych witamin i substancji aktywnych. Oczywiście, o ile będzie to olej wysokiej jakości, zimnotłoczony, naturalny. Co ważne, zarówno do hydrolatu, jak i oleju możemy dodawać szereg składników aktywnych, chociażby ekstraktów ziołowych. Warto stosować mieszanki różnych hydrolatów i olejów, łącząc w ten sposób zalety ich wszystkich.

- Coraz więcej osób chce być świadomymi tego, jakich substancji dostarczają swojej skórze. Otrzymujemy szereg zapytań o naturalne surowce kosmetyczne, ich działanie i zastosowanie. Niewątpliwie można zauważyć trend w kierunku kosmetyki naturalnej, która jest wolna od składników szkodliwych i niebezpiecznych dla naszej skóry i zdrowia – podsumowuje Mariusz Lipiński z Manufaktury Kosmetycznej.

Zobacz: Wiosenna pielęgnacja stóp i dłoni. Wykorzystaj zioła, nadają się nie tylko do picia!

Przeczytaj też: Oto najlepsze czerwone szminki na świecie!

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: