WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Inwazja KLESZCZY - Co robić po UKĄSZENIU kleszcza? Jak go usunąć?

Inwazja KLESZCZY - Co robić po UKĄSZENIU kleszcza? Jak go usunąć?

27.05.2011, godz. 02:50
Inwazja kleszczy
foto:

Mogą być małe jak kropka w gazecie, ale są wyjątkowo drapieżne i krwiożercze. Są ich miliony i atakują już od wczesnego przedwiośnia do późnej jesieni. Najgorsze jest jednak to, że ich liczba rośnie lawinowo. - Od lat 90., przez ocieplenie klimatu, co najmniej się podwoiła - mówi dr hab. Joanna Zajkowska. Tymczasem ukąszenie przez zakażonego kleszcza grozi kalectwem lub nawet śmiercią.

Są prawie wszędzie

Żeby narazić się na ukąszenie złośliwego potworka nie musimy przedzierać się przez gęsty las. Wystarczy przejść obok parku, by niepostrzeżenie zgarnąć ubraniem małego pajęczaka. Czatują na gałązkach na wysokości chodzących zwierząt. Rejony szczególnie zagrożone to Podlasie, ściana wschodnia, północ kraju i Mazury.

Szukaj potwora na sobie

Gdy kleszcz gryzie, nie wiemy o tym, bo wstrzykuje znieczulającą ślinę. Gdy wracamy ze spaceru, musimy więc dokładnie obejrzeć siebie i nasze zwierzaki. Musimy jak najszybciej usunąć kleszcza! Nawet co trzeci jest zarażony groźnymi chorobami, takimi jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

Przeczytaj koniecznie: PLAGA MESZEK: Jak BRONIĆ SIĘ przed meszkami. Skuteczne sposoby na odstraszenie meszek

Jak usuwać?

Należy usunąć go tak, żeby nie wcisnąć owada do ranki. Uchwyć go pęsetą lub za pomocą pętelki z nitki bawełnianej jak najbliżej skóry i jednym ruchem wyciągnij, nie obracając. Jeśli nie uda się nam, musimy udać się do chirurga.

Znaki ostrzegawcze

Przy boreliozie wokół ukąszenia powstaje rumień, który potem znika. W najgorszym razie może dojść do porażeń, nawracającego zapalenia stawów i inwalidztwa. Przy zapaleniu w ciągu 4 tygodni od ukąszenia zaczyna się gorączka i objawy grypopodobne.

Nie ryzykuj - chroń przed kleszczami siebie i swoje zwierzaki.

Jak ustrzec się kleszczy?

W aptece możemy kupić bez recepty substancje, które odstraszają kleszcze. Szczepionki przeciw chorobom odkleszczowym nie są refundowane przez NFZ i są drogie. Są też leki dla zwierząt, zawierające substancje czynne, takie jak np. fipronil, które zabijają kleszcze. Należy pryskać nimi psy lub koty, zanim jeszcze będą miały okazję złapać kleszcza.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: