Jak sobie poradzić z zazdrosnym pupilem?

i

Autor: Shutterstock

Jak sobie poradzić z zazdrosnym pupilem?

2017-02-17 1:00

Pies jest bardzo uczuciowym zwierzęciem. Swojego pana lub panią uwielbia, a jednocześnie – jako przewodnikowi stada - przyznaje mu prawo do wydawania poleceń. Robi wszystko, by twoja uwaga jak najczęściej skupiała się na nim. Każdy, kto mu ją odbiera, może zostać uznany za rywala. To jest źródło psiej zazdrości.

Psy wychowywane od szczeniaka przez wspólnie mieszkającą parę na ogół nie są zazdrosne o żadnego z właścicieli. Sytuacja się zmienia, gdy u boku jego właściciela pojawia się nowa osoba, np. nowy partner. Wówczas zwierzę może poczuć się zagrożone. Zaczyna powarkiwać na tę osobę, czasami szczeka, gdy tylko ona się ruszy. Kiedy np. widzi swoją panią w objęciach mężczyzny, może to być dla niego sygnał do walki o dominację. Może też interpretować takie czułe gesty jako agresję wobec ciebie.

Bez paniki

Jeśli zauważysz, że twój pupil zaczyna się nerwowo zachowywać w obecności twojego partnera, zrób wszystko, by przestał czuć się zagrożony. Pogłaszcz go, przemawiaj do niego spokojnym głosem. W żadnym wypadku nie krzycz i nie karz psa. Ponadto dowiedz się od partnera, czy on boi się twojego zwierzaka. Jeśli tak, to właśnie strach u człowieka może powodować agresję u psa. Wyjaśnij to i poproś, by próbował nad tym zapanować. Zapewnij, że wspólnymi siłami uda wam się oswoić zwierzę z nową sytuacją.

Stopniowe oswajanie

Spędzajcie z psem więcej czasu. Dobrze, by partner pozwolił dać się obwąchać psu, a także by na początku znajomości miewał dla niego jakieś smakołyki. Trzeba sprawić, że pies będzie widział w nim, lub niej, przyjaciela a nie wroga. Gdy stosunki między psem a twoim partnerem nieco się unormują, wychodźcie razem na spacery i inicjujcie wspólną zabawę. Partner może rzucać psu piłkę lub kijek i nagradzać go za przyniesienie tych przedmiotów. W pierwszych tygodniach oswajania, lepiej unikajcie w obecności psa gwałtownych gestów. Potem, kiedy siedzicie obok siebie, a pies w pobliżu, głaszcz go od czasu do czasu lub drap za uchem, by wiedziała, że cały czas o nim pamiętasz mimo bliskości partnera. Jeżeli mimo waszych starań zachowanie psa nie ulega poprawie, warto skorzystać z pomocy psiego behawiorysty, który właściwie zinterpretuje reakcje zwierzęcia i doradzi skuteczne postępowanie.
-

Kot najwyżej się obrazi


Właściciele kotów nie powinni mieć takich problemów jak posiadacze psów. Koty mają wysokie poczucie wartości i raczej nie zniża się do robienia scen zazdrości. Najwyżej „strzelą focha" i ukarzą cię brakiem zainteresowania i niechęcią do pieszczot i bliskości. To ty będziesz musiała myśleć jak ugłaskać obrażonego czworonoga.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki