Nietolerancje pokarmowe oraz alergie u psów i kotów

i

Autor: Shutterstock

Nietolerancje pokarmowe oraz alergie u psów i kotów

2015-11-18 1:00

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą być alergikami i nie tolerować niektórych składników pokarmu. Dlatego jeśli nasz kot albo pies zacznie wymiotować lub będzie miał biegunkę, zwróćmy się do weterynarza, żeby wykluczyć wszelkie uczulenia.

Alergie pokarmowe i nietolerancje dają bardzo podobne objawy. Podobnie też je się leczy. Różnicą jest jedynie rodzaj i podłoże reakcji. Odpowiedzialne są za nie różne składniki pokarmu, głównie białka, które czasem zamiast odżywiać powodują problemy zdrowotne . Do najczęstszych pokarmów, które wywołują alergię zaliczyć można: wołowinę, drób, wieprzowinę, mleko, soję, ryż, jagnięcinę, jaja oraz kukurydzę.

Akcja eliminacja

Podstawa leczenia alergii i nietolerancji pokarmowych jest dieta eliminacyjna. Specjaliści twierdzą, że powinna trwać nie mniej niż 8 tygodni. Na początku powinniśmy wykluczyć z diety naszego pupila składniki, które wywołują alergię. Potem powinniśmy podawać pokarm, z którym zwierzę nie miało wcześniej kontaktu, np. koninę, baraninę, mięso strusia lub ryby. To też powinno chwilę potrwać.

Przy układaniu diety eliminacyjnej dla naszego pupila ogromne znaczenie ma znajomość składników pokarmowych, jakie zwierzę otrzymywało wcześniej i znalezienie dla nich wartościowych zamienników. Równie ważną kwestią jest sumienne stosowanie tej diety. Powinna być rygorystyczna. Nie ulegajmy prośbom pupila i nie dokarmiajmy go ani nie dawajmy innych smakołyków. Pilnujmy również, aby nie robili tego inni oraz by pies czy kot nie zjadł niczego przebywając poza domem. Obecnie na rynku – w sklepach zoologiczny, w Internecie i gabinetach weterynaryjnych - dostępne są dobrej jakości gotowe diety oparte na białku hydrolizowanym (pociętym na mniejsze nie uczulające fragmenty), które z powodzeniem mogą być stosowane u zwierząt z alergią pokarmową, jak i innymi rodzajami alergii.

Atakują nie tylko układ pokarmowy

Alergia pokarmowa może objawiać się nie tylko kłopotami trawiennymi. Mogą występować również inne objawy. Najbardziej charakterystyczne to przede wszystkim: świąd skóry, który utrzymuje się przez cały rok, krosty ropne i strupki oraz infekcje śluzówek. Chory zwierzak może również intensywne wylizywać okolice przestrzeni międzypalcowych i opuszek palcowych na wszystkich łapach. Zdarzają się również często nawracające i trudno leczące się zapalenia przewodów słuchowych. Zwłaszcza koty bardzo często drapią się aż do krwi – najczęściej w okolicy głowy i szyi. Zwierzęta też potrafią pokaleczyć się intensywnie ocierając się o różne przedmioty. Najczęściej po wyeliminowaniu alergenu objawy i dolegliwości skórne ustępują.

Kłopotliwy objaw

Jednym z najczęściej występujących ze strony układu pokarmowego objawów alergii i nietolerancji pokarmowych u zwierząt są przewlekłe biegunki. Podstawowym zagrożeniem związanym z biegunką jest duża utrata wody i elektrolitów, co może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania całego organizmu. Czasem dolegliwość ta przechodzi samoistnie wraz z odstawieniem drażniącego pokarmu, ale zwierzę i tak jest osłabione. Przyda mu się również coś, co przywróci mu siły. Psy i koty powinny mieć stały dostęp do świeżej wody. Oprócz tego warto podawać im przeciwbiegunkowe środki, które możemy kupić w lecznicach weterynaryjnych. Mają przyjemny smak, bogaty skład, są łatwe w podawaniu i naprawdę szybko pozwalają wrócić zwierzakowi do zdrowia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki