WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Park Maksymiliana w Hamm

Park Maksymiliana w Hamm

07.11.2016, godz. 00:00
Park Maksymiliana w Hamm
foto:

Hamm na wschodnich krańcach Zagłębia Ruhry w centrum Westfalii, stało się górniczym miastem, kiedy w 1902 roku w kopalni Maximilian wydobyto pierwszą tonę węgla. 10 lat później wydobywano tutaj już ponad 100 tys. ton „czarnego złota". Złota epoka węglowa skończyła się dla Zeche Maximilian w 1943 roku. Kopalnię zamknięto, budynki zaczęły popadać w ruinę a wśród nich w zadziwiający sposób pojawiły się liczne rośliny. Aż się prosiło, żeby to wykorzystać.

Tak też się stało. Po 20 latach, stary obszar kopalni zamieniono w 22 hektarowy park z bujną roślinnością, zwany pieszczotliwie Maxipark. Postawiono tu też największą w Północnej Nadrenii-Westfalii motylarnię, z 80 gatunkami motyli, fruwającymi wśród egzotycznej roślinności.
Park wypełniony jest nie tylko roślinnością, ale i wszelkimi urządzeniami przeznaczonymi dla najmłodszych, po których mogą się wspinać, czołgać, skakać i zwieszać. Jest i olbrzymi okręt piratów a także wiele tematycznych placów zabaw. Jednak największą atrakcją Maxiparku jest wielki szklany słoń (Glaselefant), który stał się jednym z symboli miasta Hamm. Zaprojektował go Horst Rellecke, dostrzegając w budynku dawnej kopalnianej łaźni niebywały architektoniczny potencjał. Jest tu zorganizowane muzeum, w którym można nawet nocować. Zwiedzających, winda wznosi na wysokość 35 metrów, skąd roztacza się wspaniały widok nie tylko na cały park ale i miasto oraz pofalowany krajobraz Westfalii.

Zeche Maximilian to nie tylko park. W pomieszczeniach pokopalnianych budynków organizuje się wystawy, koncerty, sztuki teatralne, kabarety, konferencje, różnego rodzaju spotkania i imprezy. Wśród nadchodzących wydarzeń godne uwagi są m.in.: Jarmark Bożonarodzeniowy w dniach 25-27 listopada, Wieczór Magicznych Świateł w dniu 18 listopada, podczas którego w oświetlonym świecami parku krążyć będą trolle, elfy, czarownice i inne postaci bajkowe. Natomiast 11 grudnia Maxipark zaprasza do sali balowej na koncert bożonarodzeniowy.

Maxipark można zwiedzać w sezonie zimowym od października do marca w godzinach 10:00-19:00.

Maximilianpark Hamm GmbH
Alter Grenzweg 2
59071 Hamm

Więcej informacji: www.maximilianpark.de
Więcej informacji o turystyce w Zagłębiu Ruhry: www.ruhr-tourismus.de oraz w Niemczech: www.germany.travel
Dojazd: najlepiej tanimi liniami na lotnisko w Dortmundzie. Bezpośrednie przeloty z Katowic, Krakowa, Wrocławia i Gdańska (www.dortmund-airport.de)

 

.............

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: