WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Czy Polska jest bezpieczna na ŚDM? Komentuje Jarosław Zieliński

Czy Polska jest bezpieczna na ŚDM? Komentuje Jarosław Zieliński

25.07.2016, godz. 11:23
Jarosław Zieliński
foto: EAST NEWS

Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA w "Super Expressie": - Myślę, że Polska jest krajem bezpiecznym i możemy spokojnie zaprosić młodzież z całego świata na Światowe Dni Młodzieży.

"Super Expres": - Czy Polacy mogą czuć się bezpiecznie w obliczu tragedii, które wydarzyły się we Francji czy w Turcji? Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży, które będą testem dla MSWiA.

Jarosław Zieliński: - Jesteśmy dobrze przygotowani do ŚDM na takim poziomie, na jakim jest to możliwe, a poziom jest bardzo wysoki.

- Mógłby pan naszym Czytelnikom przybliżyć charakterystykę tego poziomu.

- Wszystkie operacje i podoperacje są zaplanowane. Powołano sztaby, wyznaczono dowódców poszczególnych odcinków działań. Jest bardzo dobra koordynacja dotycząca współpracy wszystkich służb. To jest klucz do skutecznego działania. Muszą być jasno zdefiniowane cele i obszary zagrożeń, jednoznaczne dowodzenie i dobra koordynacja. Do tego trzeba dodać wyszkolenie i sprzęt, którym posługują się służby. Jestem spokojny o to przedsięwzięcie, chociaż pełen pokory. Wszystkiego nie da się przewidzieć. Myślę, że Polska jest krajem bezpiecznym i możemy spokojnie zaprosić młodzież z całego świata na Światowe Dni Młodzieży.

- Czy zostaną umieszczone dodatkowe blokady uniemożliwiające taranowanie ludzi przez pojazdy, żeby nie powtórzyła się tragiczna sytuacja, jaka była w Nicei?

- Nie będę mówił o szczegółach technicznych, panie redaktorze, z oczywistych względów. Muszę jednak powiedzieć, że pod tym kątem dokonaliśmy bardzo dokładnych ustaleń, wynikających z tego zamachu. Musimy mieć na uwadze zewnętrzne zabezpieczenia obrzeży.

- Czy służby porządkowe będą znacznie zwiększone i dokładnie przeszkolone, żeby nikomu nic się nie stało w trakcie Światowych Dni Młodzieży?

- Zwiększamy liczbę funkcjonariuszy. Już dziś 7,5 tysiąca z nich patroluje miejsca. W przyszłym tygodniu funkcjonariuszy będzie jeszcze więcej.

- Dla Polski większe zagrożenie stanowią terroryści z ISIS czy Rosja?

- Panie redaktorze, to są dwie różne sprawy. Za każdą z nich kryją się zupełnie inne niebezpieczeństwa. Myśląc o Państwie Islamskim, obawiamy się ataków terrorystycznych.

- Prezydent Andrzej Duda wysłał wojska do wsparcia walki z Państwem Islamskim.

- Nie jest metodą zapewnienia bezpieczeństwa chowanie głowy w piasek. Podnoszenie białej flagi i mówienie, że nie chcemy się włączać do walki ze złem, jakim jest terroryzm - to również nie jest metoda zapewnienia Polsce bezpieczeństwa. Tylko twarda postawa i solidarność społeczności międzynarodowej dadzą skutek. Polska powinna angażować się w te przedsięwzięcia.

- Czy Kraków będzie normalnie funkcjonował w trakcie ŚDM? Warszawski szczyt NATO spowodował, że stolica Polski była sparaliżowana.

-- Nie zgadzam się z panem redaktorem. Warszawa nie była sparaliżowana. W tych dniach jeździłem po stolicy. Oczywiście w trakcie szczytu NATO Warszawa była pusta, bo był mniejszy ruch. Mieszkańcy zrozumieli, że to była wyjątkowa okazja. W innym wymiarze ten problem wystąpi w okolicach Krakowa i w samym Krakowie. Spodziewam się, tak jak w przypadku Warszawy, dużego zrozumienia mieszkańców.

- Czy MSWiA przeprowadzi specjalną kontrolę osób przyjeżdżających na ŚDM?

- Straż Graniczna, służby specjalne mają swoje procedury, które będą realizować. Przywróciliśmy czasową kontrolę granic od 4 lipca do 2 sierpnia.

- Czy w trakcie ŚDM wspomogą nas służby specjalne z innych krajów?

- Polskie służby mają stały kontakt z innymi służbami i czerpią doświadczenia od swoich odpowiedników z innych krajów europejskich i USA.

- Europoseł Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld stwierdził, że mamy w Polsce dyktaturę. Jak pan się do tego odniesie jako przedstawiciel MSWiA?

- Takich głupstw nie należy komentować. Europoseł Szejnfeld wyraźnie przestaje myśleć - a szkoda. On nie może się pogodzić z tym, że Platforma Obywatelska nie jest już przy władzy. Dlatego mówi takie głupstwa. Władzę wyłoniono w wyniku demokratycznych wyborów. Konstytucja jest przestrzegana bardziej niż kiedykolwiek. Odbywają się zgromadzenia publiczne, które są przez nas ochraniane. Nie ma prowokacji politycznych jak za PO. Traktujemy wszystkich obywateli jednakowo, jeżeli nie naruszają prawa.

Zobacz także: Kaczyńska jest PRZECIWNA apelowi pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej w rocznicę Powstania Warszawskiego!

Źródło: Super Express TV
autor: Rozmawiał BARTOSZ BORUCIAK zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: