WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Marek Jakubiak w WIĘC JAK: Zasada, że Macierewicz jest geniuszem, jest fałszywa

Marek Jakubiak w WIĘC JAK: Zasada, że Macierewicz jest geniuszem, jest fałszywa

27.05.2017, godz. 02:00

Marek Jakubiak z Kukiz 15' ocenia działania Antoniego Macierewicza, szefa resortu obrony.

"Super Express": - Głosował pan przeciwko ministrowi Macierewiczowi. Jak człowiek Platformy Obywatelskiej!

Marek Jakubiak: - Nie głosowałem przeciwko panu Macierewiczowi, ale za lepszym ministrem obrony. Uważam, że polskie wojsko może mieć zdecydowanie lepszego ministra. Nie chcę wymieniać nazwisk, ale są w PiS lepsi kandydaci i sami powinni na to wpaść.

- A pan mógłby być ministrem obrony?

- Jakbym dostał takie zadanie? Ja mógłbym być każdym! (śmiech)

- Dobre!

- Oczywiście żart.

- Jedno nazwisko takiego szefa MON chciałbym od pana wyciągnąć.

- Choćby pan minister Kownacki. Jest dyskretny, realizuje się, nie jest typem showmana.

- Jest podwładnym Macierewicza. Powiedziałbym, że "z jednej stajni".

- No i dobrze. Jeżeli minister Macierewicz nie sprawdza się na stanowisku, w złym świetle stawia armię, z różnych przyczyn. Nie będę wymieniał, bo sam pan wie, ile tego jest...

- Nie wiem. Jakieś konkrety? Bo to "w złym świetle stawia armię" to taki sobie zarzut...

- Dobrze. Niech pan mi pokaże śmigłowce.

- Nie ma. Ale mają być! Łodzi podwodnych też nie ma, ale mają być!

- Przetargi są? 300 zł podwyżki dla żołnierzy to właściwie jedyne osiągnięcie ministra Macierewicza. Niech się pan zapyta w fabrykach. Pustka! MON powie, że są kontrakty podpisane. Chodzi o kontrakty, czy żeby oni wykonali sprzęt?! Niech pan swoją dociekliwością dojdzie do tego, ile jest KRAB-ów, w jakiej części są polskie.

- Słyszałem panią premier Szydło i stwierdziła, że szef MON jest znakomitym ministrem. Mówiła: przekształca armię, a skoro przekształca ją skutecznie, to ma wrogów. I jego wrogowie, i wrogowie Polski chcą jego odwołania. Niech pan się zastanowi, po której stronie pan stoi!

- Stoję po stronie Polski. Jestem wiceszefem Komisji Obrony Narodowej. Nie interesuje mnie nazwisko, ale najlepszy możliwy szef MON. I następny, jeżeli się nie sprawdzi, też powinien oddać stanowisko! Przyjęcie zasady, że Macierewicz jest geniuszem, jest z gruntu fałszywe.

- Pani premier pana nie przekonała.

- Wojsko jest źle zorganizowane. Mamy trzy punkty, w których odbywa się dowodzenie armią, powinno być jedno. Te wszystkie kombinacje panów z PO, pana Klicha, tego pana z telewizji... pana Siemoniaka...

- To były minister obrony.

- Ja go pamiętam z telewizji.

- W telewizji był, kiedy był bardzo młodym człowiekiem!

- Nie pamiętam go jako skutecznego ministra obrony, bardziej zapamiętałem go z telewizji.

- Bo pan jest złośliwy.

- Jestem, ale wymądrzanie się przez tych panów na temat struktury armii, minimalizowanie jej w życiu Polski jest faktem.

- Faktem jest też to, że obrona terytorialna realizowana przez ministra Macierewicza to wasz pomysł! Robi to, czego chcieliście!

- Obrona terytorialna nie powinna być w strukturach armii, ale wynikać z naszych predyspozycji jako Polaków. Mamy 340 tys. przyszłych żołnierzy obrony terytorialnej!

- "Naszych predyspozycji"?

- Ochotnicze straże pożarne, ludzie patriotycznie nastawieni, mają własny sprzęt, remizy, mundury...

- Wozy bojowe?

- Powinni mieć quady, lekki sprzęt do zwalczania broni przeciwpancernej. To sól ziemi, która powinna w ruchach drugiego frontu działać na rzecz obrony kraju. Trzeba obronę terytorialną budować na czymś, co jest, a nie tworzyć dywizje od nowa... To megalomania. Dyscypliny, wojskowości nie nauczy się w ciągu dwóch tygodni. W weekendy ich tego nauczą?

- Idea tych oddziałów mi się podoba. Szwajcaria nigdy nie została zaatakowana także dlatego, że wielu dorosłych mężczyzn ma w domach broń...

- Nie, no bardziej z powodu gór.

- My też mamy góry!

- Ale jesteśmy bardziej płaskim krajem.

- Jesteście za tym, żeby przyjąć imigrantów, czy nie? Wasz lider, Paweł Kukiz, raz mówi, żeby jak Kościół przyjąć, a raz za tym, żeby jednak nie.

- To była interakcja na słowa biskupa Pieronka.

- Żeby przyjąć 7 tysięcy uchodźców?

- To, żeby rozłożyć te 7 tysięcy uchodźców na wszystkie parafie. Paweł Kukiz powiedział, że 4 proc. społeczeństwa chce, żeby przyjmować uchodźców i proszę bardzo, niech przyjmują!

- No nie, do swoich domów nie chcą. Pytałem nawet... I oni odpowiadają, że mają małe mieszkania.

- Na Facebooku opublikowałem artykuł z austriackiej gazety, w której opisano gwałt na 15-letniej dziewczynce dokonany przez dwóch imigrantów. I sąd powiedział, że to nie jest powód do deportacji! To nie jest już problem imigrantów. To problem zidiociałego liberalizmu, to siedzi w głowach. Jeżeli czegoś z tym nie zrobimy, jeżeli szaleńcy rządzący Europą będą brnąć dalej w to, że mamy wielkie serce i mamy ich przyjmować... Niech zaczną od własnych umysłów, niech zaczną to analizować biznesowo.

- To znaczy?

- Na naszym organizmie tworzą się grupy, które będą mordowały.

- Wyznawcy islamu będą nas mordowali?

- A nie robią tego?

- A nie nazwą pana ksenofobem?

- Jakoś się tym nie przejmuję. Wiem, że rozsądek zwycięży głupotę. Wcześniej czy później. Tyle że może nas to kosztować trochę krwi.

- Leszek Miller powiedział, że mamy w Europie wojnę.

- To samo mówię. Nie to, żebym Millera popierał, ale z niego pewnie taki socjalista, jak i ze mnie.

- Obniżał podatki.

- Tak. I to wstyd dla prawicy, bo ona podwyższa.

- Co do Igora Stachowiaka, to wy podchodzicie do sprawy tak: w związku ze śmiercią młodego człowieka we Wrocławiu zwolnić wszystkich ministrów...

- Jacy "wy"?

- Kukiz'15!

- Ja wiem, że pan lubi Pawla Kukiza atakować...

- Ja w ogóle to lubię Pawła Kukiza.

- To pan mu powie dwa słowa. Kukiz mówił z trybuny sejmowej, że pan Zieliński rozwala policję, a nie ją scala. W życiu nie pozwoliłbym sobie, żeby ktoś na mój przyjazd rozrzucał konfetti! To powaga urzędu, policji. Tu zamordowano człowieka. Nie wiem, czy z premedytacją, czy nie. Widać na filmie, że policjant znęca się nad młodym człowiekiem. I winny jest dopiero wtedy, gdy pokazał to TVN?! Policja musi być nie administracją, ale policją na dole. Administracja nie może zarabiać więcej niż policjant, który ma 2200 zł.

- Nie można bronić sytuacji, w której policjanci znęcają się na kimś na komisariacie. Pytanie, czy powinno się odwoływać tych na samej górze, bo coś na samym dole się zdarzyło? Czy to nie policjanci powinni dostać karę?

- A czy ten komendant nie dostał przypadkiem awansu?

- Przypadkiem dostał. Czyta pan gazety!

- I to jest normalne?

- Nie.

- Czytam stenogram z komisji i widzę, że pan Zieliński wiedział, że użyto kilka razy paralizatora.

- Nie ma dowodów, że widział ten film.

- To niech się przyzna, czy widział. Ja zakładam, że jako odpowiadający za policję widział.

- Policja powinna przejść gruntowną zmianę?

- Tak. Powinniśmy posłuchać Kukiza. I policjant, a nie administracja, powinien na dole zarabiać więcej niż MPO w Ciechanowie!

Zobacz: Rząd PiS spełni życzenie papieża i pomoże uchodźcom?

autor: Rozmawiał Sławomir Jastrzębowski zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: