WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Polacy nie chcą płacić na partie

Polacy nie chcą płacić na partie

04.05.2017, godz. 02:00
SEJM PROTEST PO
SEJM PROTEST PO foto: Super Express

Zdecydowana większość Polaków uważa, że partie polityczne nie powinny być finansowane z budżetu państwa - tak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla Se.pl i NOWEJ TV.

Tylko 15 proc. osób zapytanych w sondażu uważa, że budżet państwa powinien przekazywać środki finansowe politykom i ich partiom. Ale aż 73 proc. Polaków jest przeciwnego zdania. Wyniki sondażu są, jak widać, zbieżne z referendum z 6 września 2015 roku, w którym za finansowaniem partii przez państwo było ok. 17 proc., a przeciwko - ok. 83 proc.

Rocznie partie polityczne otrzymują od państwa około 55 mln zł. Ministerstwo Finansów przedstawiło ostatnio szczegółowe dane o tym, ile pieniędzy z budżetu poszczególne partie otrzymały od 2005 r.Łącznie było to 1,265 mld zł! Te środki rozdzielono między 17 partii, które w tym czasie przekroczyły w wyborach próg 3 proc. Same PiS i PO otrzymały łącznie ponad pół miliarda. - Można się oburzać, że dużo płacimy, ale to jest czysta sytuacja. Partie mają pieniądze i nie muszą szukać ich gdzie indziej, na przykład u przedsiębiorców, którym politycy musieliby później się odpłacać - mówi politolog dr Bartłomiej Biskup.

ZOBACZ: Wydaliśmy na polityków ponad 1,2 mld zł. Najwięcej na PiS i PO [INFOGRAFIKA]

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: