WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Dopłata do prądu i gazu! Jak dostać pieniądze?

Dopłata do prądu i gazu! Jak dostać pieniądze?

19.09.2013, godz. 17:14
kuchenka gazowa, gaz
kuchenka gazowa, gaz foto: EAST NEWS

Już od Nowego Roku Polacy będą mogli zaoszczędzić na opłatach za prąd i gaz!

Około 400 tys. rodzin, które korzystają z dodatku mieszkaniowego, może dostać dopłatę do prądu. Z kolei zapomogę gazową otrzymają ci, którym przysługuje ryczałt na opał. Dzisiaj tłumaczymy, co zrobić, by dostać te pieniądze.

Miliony Polaków ledwo wiążą koniec z końcem! Na szczęście pojawia się szansa, że ich portfele zostaną w końcu choć trochę odciążone. Ma im pomóc nowelizacja prawa energetycznego, która niedawno weszła w życie. Dzięki zawartym w niej przepisom tysiące rodzin będzie mogło mniej zapłacić za prąd i gaz. Warunek jest jeden: aby otrzymać taki dodatek do rachunku, trzeba korzystać z dodatku mieszkaniowego, który wynosi prawie 1040 zł brutto. W Polsce takich rodzin jest około 400 tys.

Zobacz: Donald Tusk - lepszy ślusarz niż polityk

I to one już z początkiem nowego roku będą mogły starać się o takie dopłaty. Z kolei o dopłatę do gazu będą mogły starać się te osoby, które korzystają z tzw. ryczałtu za opał. W obu przypadkach skutecznym otrzymaniem dopłat do rachunków będzie złożenie wniosku do prezydenta, burmistrza lub wójta. - Te zmiany w prawie energetycznym to ważny krok w dobrą stronę. Dobrze, że rząd w czasach kryzysu pomaga tysiącom odbiorców prądu, oferując im dopłaty do energii - mówi nam Tomasz Nowak (57 l.), poseł Platformy Obywatelskiej, który zajmował się zmianami w prawie energetycznym.

A obok dokładnie tłumaczymy, co trzeba zrobić i jakie spełnić warunki, aby dostać dopłatę do rachunków za prąd i gaz. A warto go złożyć! Bo można otrzymać od państwa nawet kilkaset złotych. W 2014 r. na dopłaty do prądu i gazu przeznaczono 115 mln zł.

Tak otrzymasz dodatek do prądu i gazu!

1. O dodatek do rachunków za energię elektryczną mogą starać się ci, którym przysługuje dodatek mieszkaniowy. O dodatek do rachunków za gaz mogą starać się z kolei ci, którzy korzystają z tzw. ryczałtu za opał.

2. Po 1 stycznia 2014 roku złóż wniosek do prezydenta, burmistrza bądź wójta. Do wniosku o dopłatę należy dołączyć umowę z firmą sprzedającą energię elektryczną lub gaz.

3. Dodatek do rachunku za prąd będzie stanowił 30 proc. limitu zużycia energii elektrycznej i średniej ceny energii w gospodarstwie domowym. Średnia cena energii w ub. r. wynosiła 0,28 zł za kilowatogodzinę.

4. Dodatek będzie wypłacany do dnia 10 każdego miesiąca z góry, z wyjątkiem stycznia 2014 r., w którym dodatek wypłacany będzie do dnia 30 stycznia danego roku.

5. Statystyczna rodzina (cztery osoby) będzie mogła liczyć na około 375 zł dopłaty w ciągu roku.

autor: Kamil Szewczyk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: