WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska DZIEŃ ZWYCIĘSTWA: Co to za ŚWIĘTO? Dlaczego MOSKWA świętuje 9 maja?

DZIEŃ ZWYCIĘSTWA: Co to za ŚWIĘTO? Dlaczego MOSKWA świętuje 9 maja?

09.05.2012, godz. 11:18
dzień zwycięstwa
foto: Brak agencji

Dzień zwycięstwa, obchodzony 9 maja, to rosyjskie święto państwowe upamiętniające zakończenie II wojny światowej. Było obchodzone w ZSRR i dawnych krajach bloku socjalistycznego. Obecnie jest to jedno z głównych świąt państwowych w Rosji i na Białorusi. W Rosji jak co roku odbyła się defilada wojskowa na Placu Czerwonym. Bezchmurne niebo jak co roku zapewniły siły powietrzne FR, które rozpędziły deszczowe chmury.

Tegoroczną paradę na Placu Czerwonym w Moskwie odebrali Władimir Putin, Dimitrij Miedwiediew oraz p.o. ministra obrony Anatolij Serdiukow.

Parada trwała godzinę, dowodził nią zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR, generał Walerij Gierasimow.

W defiladzie wzięło udział ponad 14 tys. żołnierzy a także słuchaczy akademii wojskowych oraz żołnierzy i oficerów wojsk wewnętrznych MSW, Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i Służby Granicznej FSB.

W trakcie parady przez Plac Czerwony przejechało 100 tys. jednostek sprzętu bojowego, w tym czołgi T-90 i samochody opancerzone zwiadu Tygrys.

Jak zwykle Rosja zadbała o piękną, bezchmurna pogodę - specjalnych reagenty, rozpylonych z 10 samolotów An-12 i An-26, rozpędziły deszczowe chmury w rejonie Moskwy.

Wieczorem, z okazji Dnia Zwycięstwa odbędzie się również pokaz fajerwerków. W związku ze świętem w samej Moskwie przygotowano 300 różnych imprez.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: