WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska FORMALNOŚCI w Urzędzie Pracy PRZEZ INTERNET - To NIE DO KOŃCA PRAWDA

FORMALNOŚCI w Urzędzie Pracy PRZEZ INTERNET - To NIE DO KOŃCA PRAWDA

02.05.2012, godz. 14:15
Biuro, praca, rekrutacja
foto:

W celu zarejestrowania się w urzędzie Pracy nie będzie już trzeba stać w długich kolejkach. Takie przynajmniej były założenia projektu, który wprowadza internetową rejestrację osób bezrobotnych. Jest jednak pewien szkopuł. W ciągu trzech dni od przesłania danych mailem i tak trzeba stawić się w urzędzie, aby potwierdzić je osobiście.

Osoba posiadająca podpis elektroniczny lub zaufany profil na platformie usług administracji publicznej będzie mogła dokonać pełnej rejestracji w Urzędzie Pracy.

Wszystkie dane można do urzędu przesłać mailem. I tak jednak należy je potwierdzić osobiście w ciągu trzech dni. Zmiana nie wyeliminuje więc kolejek i biurokracji panujących w urzędach. Może jednak przyczynić się do skrócenia czasu pojedynczej wizyty.

Takie rozwiązanie funkcjonuje już w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie a także w Gdańsku. Urzędnicy pozytywnie oceniają nowy system, przyznają jednak, że wiele jeszcze trzeba zmienić.

- W Gdańsku rejestrację przez internet uruchomiliśmy w 2009 roku. Rozwiązanie okazało się strzałem w dziesiątkę – powiedział portalowi wp.pl Łukasz Iwaszkiewicz, rzecznik prasowy Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku

- Korzysta z niego już połowa naszych bezrobotnych. Dodatkowo w 2010 r. ruszyliśmy z elektronicznym zgłaszaniem podjęcia pracy oraz rozpoczęcia działalności gospodarczej. Swoim klientom oferujemy także wydawanie zaświadczeń na telefon. Bezrobotni mogą przygotować wideo CV, mogą też skorzystać z e-konsultacji przeprowadzonych przez pośrednika lub doradcę zawodowego. By zniwelować zbędną biurokrację część spraw można załatwić także za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej - dodał Iwaszkiewicz.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: