WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska METEORYTY W POLSCE: Na POLSKĘ też spadały METEORYTY. Gdzie, ile razy, kiedy - ZOBACZ!

METEORYTY W POLSCE: Na POLSKĘ też spadały METEORYTY. Gdzie, ile razy, kiedy - ZOBACZ!

15.02.2013, godz. 17:10
Deszcz meteorytów
foto: Super Express

Miał masę 10 ton i pędził na ziemię z oszałamiającą prędkością - tyle wiadomo na razie o meteorycie, którego kawałki spadły rano w rosyjskim obwodzie Czelabińskim. Lokalni mieszkańcy są spanikowani i z trwoga czekają na zapowiadany jeszcze na dziś kolejny deszcz meteorytów. Pewne jest, że Polsce on nie zagraża. Okazuje się, że w przeszłości kilkakrotnie odłamki meteorów spadały na nasze terytorium. Gdzie i kiedy?

 

Białystok

We wsi Fasty 5 października 1827 roku przed południem spadł deszcz meteorytów. Mieszkańcy usłyszeli potężną eksplozję, potem trzaski, jakby strzelano z karabinów, świst i uderzenia o ziemię.

Wilkanówko

22 marca 1841r. o godz. 15:30 w okolicy miejscowości Wilkanówko w pobliżu Zielonej Góry Spadły dwa niewielkie odłamy meteorytów. Miejscowi rolnicy, pracujący na polu, usłyszeli trzy silne grzmoty, potem narastający gwizd i coś ciężkiego upadło na ziemię.

Pułtusk

To największy w historii deszcz meteorytów kamiennych. 30 stycznia 1868 r. około godziny 19. w okolicah Pułtuska spadło ich około 70 tys. Przelot meteorytu widac było m.in. we Wrocławiu, Gdańsku, Królewcu, Krakowie i Lwowie.

Grzempy

3 września 1910r. około godz. 15 we wsi Grzempy, niedaleko Poznania rolnik zobaczył kulę ognistą spadającą na ziemię. Kula odcięła kilka gałęzi drzewa i ugrzęzła w polu. Meteoryt był tak gorący, że nie dawał się utrzymać w ręku. Waży 690 gr.

Morasko

Pierwsze ślady deszczu meteorytów nad Moraskiem odkryto w 1914 roku podczas budowy umocnień wojskowych. Znalezioni w ziemi meteoryt o masie 77,5 kg. Kolejne okazy odnaleziono w 1936, 1956, 1992, 1995 oraz 1999 roku. Kiedy deszcz spadł na ziemię, nie wiadomo.

Łowicz

Po deszczu meteorytów w nocy z 11 na 12 marca 1935 r. zebrano ponad 60 okazów o łącznej masie 60 kg. To meteoryty żelazno-kamienne.

Baszkówka

Spadł 25 sierpnia 1994 roku we wsi Baszkówka koło Głoskowa, 23 km od Warszawy. To przepiękny okaz tzw. orientowanego meteorytu. Ma charakterystyczny kształt silnie spłaszczonego stożka.

Zakłodzie

Fragment meteorytu znaleziono 1998 roku na Roztoczu. Waży ponad 8,5 kg. jako jeden kamień o wadze 8,68 kg. To meteoryt kamienny - prawdopodobnie unikalny aubryt anomalny.

 

Sołtmany

W 2011 roku  meteoryt spadł na zabudowania gospodarcze we wsi Sołtmany niedaleko Giżycka. Zrobił diurę w dachu budynki i wpadł do środka.

CZYTAJ WIĘCEJ: DESZCZ METEORYTÓW W ROSJI

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: