WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Ostatnie pożegnanie Księcia Kościoła. Kard. Franciszek Macharski został pochowany na Wawelu

Ostatnie pożegnanie Księcia Kościoła. Kard. Franciszek Macharski został pochowany na Wawelu

06.08.2016, godz. 02:00
UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE KARDYNAŁA FRANCISZKA MACHARSKIEGO
UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE KARDYNAŁA FRANCISZKA MACHARSKIEGO foto:

Prezydent Andrzej Duda (44 l.), premier Beata Szydło (53 l.) i marszałek Senatu Stanisław Karczewski (61 l.) byli wśród tysięcy wiernych, którzy w lejącym się z nieba upale pożegnali wczoraj kardynała Franciszka Macharskiego (+89 l.). Trumna spoczęła w katedrze na Wawelu, w Krypcie Biskupów Krakowskich, a Księcia Kościoła w specjalnym telegramie żegnał papież Franciszek (80 l.).

Uroczystości pogrzebowe kardynała trwały od czwartku. Wtedy to przewieziono konnym karawanem trumnę z ciałem Franciszka Macharskiego z bazyliki Ojców Franciszków na Wawel. Konduktowi towarzyszyły tysiące wiernych, a na Wzgórzu Wawelskim trumnę ponieśli m.in. strażacy, przedstawiciele bractwa kurkowego oraz górale. Na pogrzebie nie było kondolencji i przemówień. Przed rozpoczęciem mszy pogrzebowej odczytano jednak telegram od papieża, który tydzień temu, podczas Światowych Dni Młodzieży, złożył wizytę schorowanemu kardynałowi w Szpitalu Uniwersyteckim. "[Kardynał Macharski] przewodził Kościołowi w Krakowie w niełatwych czasach politycznych i społecznych transformacji, z mądrością, zdrowym dystansem do rzeczywistości, dbając o poszanowanie godności każdego człowieka, o dobro wspólnoty Kościoła, a zwłaszcza o zachowanie żywej wiary w sercach ludzi" - napisał papież.

Mszy żałobnej przewodniczył metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz (77 l.), który mówił o swoim poprzedniku z najwyższą czcią i szacunkiem. - Kardynał Macharski uosabiał najlepsze cechy i wartości miasta Krakowa, wpisał się w jego historię. Nie tylko dlatego, że tu się urodził i zmarł, ale dlatego, że całe życie było z nim związane - powiedział Dziwisz w homilii.

Zmarły we wtorek kardynał Macharski kierował archidiecezją krakowską przez prawie 27 lat, a biskupem krakowskim został po Karolu Wojtyle. Był też jednym z najbliższych przyjaciół św. Jana Pawła II (+85 l.). To z jego nominacji był przez wiele lat rektorem krakowskiego seminarium, a później został metropolitą krakowskim.

Trumna została złożona w krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją św. Stanisława. Kardynał Macharski spoczął obok swojego wielkiego poprzednika, księcia kard. Adama Stefana Sapiehy (+84 l.).

ZOBACZ: Macharski oddał wszystko Kościołowi

autor: Małgorzata Niezgoda zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: