Pierwsza komunia święta: Uważaj na drogie prezenty, fiskus ma Cię na oku!

2015-04-28 14:49

Komunia święta 2014 trwa przez cały maj. Tablety, smartfony, konsole, a nawet afrykańskie jeże... dorośli prześcigają się w pomysłach na komunijne prezenty. Złoty łacuszek bądź Pismo Święte to przeżytek! Od kilku lat komunijnymi trendami rządzi zasada im drożej, tym bardziej glamour. Goście wręczający najdroższe upominki muszą jednak liczyć się z konsekwencjami swojej hojności. Od drogich prezentów będą musieli... odprowadzić podatek.

Jak podaje "Rzeczpospolita", od drogich prezentów komunijnych fiskus może zażądać podatków. Jeżeli nasze podarunki nie przekroczą wartości 5 tys. złotych, nie mamy powodów do obaw. W przypadku, gdy jesteśmy spokrewnieni z obdarowywanym dzieckiem, możemy pozwolić sobie na zakup droższego prezentu, bez konieczności odprowadzenia od niego podatku.

Zobacz: Pierwsza Komunia Święta - ile pieniędzy dać dziecku na Komunię?

Sprawa jest dosyć skomplikowana. Wysokość limitów zwolnień zależy od stopnia pokrewieństwa lub jego braku. Tzw. grupa zerowa, czyli rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, nie zapłacą podatku w ogóle, o ile prezent od nich nie przekroczy 9637 zł. Jeżeli bliscy zdecydują się na zakup droższego upominku, muszą to zgłosić do urzędu skarbowego.

Rodzice zstępni, małżonkowie, rodzeństwo i rodzeństwa rodziców są zwolnieni od podatku, jeżeli obdarują dziecko prezentem nie droższym niż 7 276 zl.

Najniższy limit obejmuje podarunki od osób niespokrewnionych, wynosi on 4 902 zł.

Jeżeli planowaliście obdarzyć dziecko drogim prezentem, a obowiązujące przepisy zmuszają Was do zmiany planów, nie martwcie się! Powyższe limity nie dotyczą jednorazowej darowizny, ale jej wartości łącznie z innymi podarunkami od tej samej osoby z pięciu pełnych lat przed rokiem bieżącym.

Zastanawiacie się, skąd fiskus będzie wiedział o prezencie? Co roku do urzędu trafia kilka tysięcy donosów od sąsiadów lub tzw. "życzliwych"...

Wiadomości Se.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki