WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Pogrzeb “Inki” i “Zagończyka” w Gdańsku. Zginęli z okrzykiem: niech żyje wolna Polska! [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Pogrzeb “Inki” i “Zagończyka” w Gdańsku. Zginęli z okrzykiem: niech żyje wolna Polska! [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

28.08.2016, godz. 21:35

W niedzielę, 28 sierpnia na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odbył się pogrzeb Danuty Siedzikówny, ps. Inka i Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk, działaczy Armii Krajowej i bohaterów antykomunistycznej konspiracji zabitych w 1946 r.. W uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Pogrzeb "Inki" i "Zagończyka" będzie mieć charakter pogrzebu państwowego. Odbędzie się on w niedzielę, 28 sierpnia. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się od Mszy św. o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Nabożeństwo odprawi metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Kondukt pogrzebowy przejdzie ok. dwóch kilometrów, ulicami miasta, na Cmentarz Garnizonowy. Pogrzeb zaplanowano ok. 15.30. W uroczystości pogrzebowej będzie uczestniczyć prezydent Andrzej Duda.

Na szczątki "Inki" i "Zagończyka" natrafiono na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku we wrześniu 2014 r.. Danuta Siedzikówna była sanitariuszką 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, w 1946 w 1 szwadronie Brygady działającym na Pomorzu. Zginęła z rąk komunistycznych funkcjonariuszy. "Zagończyk" uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. W czasie II wojny był m.in. żołnierzem 3. oraz 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. “Łupaszki”, gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy plutonu. Został aresztowany w lipcu 1946 r.. Obydwoje zginęli tego samego dnia w 1946 roku, pochowani zostali też obok siebie w bezimiennym grobie.

Kliknij F5, aby odświeżyć

18:30 Danuta Siedziakówna "Inka" oraz Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" zostali pochowani na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

 

18:10 Uroczystości na cmentarzu dobiegają końca:

17:40 Przemawia premier Beata Szydło:

17:03 Rozbrzmiał się Hymn Narodowy RP

17:02 Kondukt żałobny dotarł do Cmentarza Garnizonowego

17:00 Abp Głódź na początku Mszy św. wręczył prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premier Beacie Szydło pierścienie "Inki". Internauci skrytykowali ten gest.

16:10 Kondukt przechodzi ulicami Gdańska. Słychać okrzyki: "Cześć i chwała bohaterom!"

15:50 Kondukt wyruszył spod kościoła

15:40 Msza Św. dobiega końca i powoli formuje się kondukt żałobny, który uda się w kierunku Cmentarza Garnizonowego

15:25 - To są ci, którzy najpierw walczyli z Niemcami, a potem z komunistami i zdrajcami! - kontynuje prezydent. - Cześć i chwala bohaterom! Zachowaliście się jak trzeba! Niech żyje Polska! - dodaje.

15:20 Andrzej Duda wspomina bohaterskie postawy "Inki" i "Zagończyka". Wzruszające słowa prezydenta: "Polska o Was nie zapomni, żołnierze niezłomni!"

15:17 - Jak to się stało, że prawie 27 lat trzeba było czekać na to, aby Polska mogła pochować swoich bohaterów. Jest coś takiego jak chluba bohatera, która spływa potem na pokolenia. Jest też coś takiego jak piętno zdrajcy. I ono też jest trwałe - dodaje Duda.

15:15 - Jeżeli smucić się to tylko dlatego, że aż 70 lat trzeba było czekać na ten pogrzeb. Minęło 30 lat od śmierci tych, którzy zamordowali "Inkę" i "Zagończyka". Teoretycznie! - zasugerował prezydent.

15:13 - To ważny dzień. Czy smutny? Bo przecież to pogrzeb. Nie, to nie jest smutny dzień. Najbliżsi smutek przeżywają od początku swego życia - mówi Andrzej Duda.

15:06 Przemawiać będzie prezydent Andrzej Duda

14:41 Jedno z haseł na dzisiejszej uroczystości:

14:32 To tu spoczną "Inka" i "Zagończyk":

 

14:30 Na uroczystości pogrzebowej obecni są: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło wraz z ministrami, m.in. szefem MON Antonim Macierewiczem, przedstawiciele Sejmu i Senatu, Dowództwa Garnizonu Gdynia oraz władz samorządowych, władze Instytutu Pamięci Narodowej na czele z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem i wiceprezesem IPN Krzysztofem Szwagrzykiem, który w 2014 r. wspólnie z zespołem odkrył szczątki "Inki" i "Zagończyka" na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

14:20 Kancelaria Prezydenta publikuje kolejne zdjęcia z dzisiejszej uroczystości:

14:02 Treść listu "Zagończyka" do syna

13:47 Wśród obecnych na Mszy św. "Inki" i "Zagończyka" obecny jest też Lech Wałęsa

13:37 - To dzień chrześcijańskiego pogrzebu dwóch żołnierzy polskich - mówi abp Głódź.

13:25 Decyzją ministra Antoniego Macierewicza Danuta Siedzikówna "Inka" została awansowana na stopień podporucznika, natomiast Feliks Selmanowicz "Zagończyk" na stopnie podpułkownika i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

13:20 Jeszcze przed Mszą św. Marszałek Senatu RP

13:15 Pod Bazyilką w Gdańsku obecni są Polacy z całego świata

13:10 Kacelaria Prezydenta ucziciła pamięć "Inka" na Twitterze

12:55 Za 5 minut rozpocznnie się Msza św. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Obecni już są prezydent Andrzej Duda i Antoni Macierewicz. W pogrzebie uczestniczyć będą także inni przedstawiciele władz i duchowieństwa.

Zobacz: IPN zorganizuje pogrzeb "Inki" - znamy datę i szczegóły uroczystości

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: