WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Powódź w Polsce 2010 - nowe fakty, najświeższe informacje - ZDJĘCIA, WIDEO

Powódź w Polsce 2010 - nowe fakty, najświeższe informacje - ZDJĘCIA, WIDEO

19.05.2010, godz. 21:19
Powódź stulecia
foto: Brak agencji
To już pewne - mamy do czynienia z najstraszniejszą w tym stuleciu powodzią! Całe południe kraju zostało sparaliżowane przez kataklizm, z którym nie może równać się nawet pamiętny potop z 1997 roku. Ewakuowano już 30 tys. osób, jednak nie wszyscy chcą opuścić swoje domy.

Występujące z koryt rzeki zalewają wszystko. Wiele domów zostało zatopionych po dachy. Najgorsza sytuacja panuje w Małopolsce, na Śląsku, w Świętokrzyskiem i na Podkarpaciu.

Aby przeczytać najświeższe informacje o powodzi, kliknij wybrany artykuł z ramki:

Dantejskie sceny rozegrały się wczoraj w Sandomierzu. Kilka tysięcy osób znalazło się w potrzasku, gdy Wisła przerwała wały przeciwpowodziowe. Nie wszystkich zdołano uratować - 88-letnia kobieta utonęła we własnym domu. W Świętokrzyskiem najbardziej ucierpiały gminy Połaniec i Nowy Korczyn, ewakuowano 10 wsi w gminie Pacanów.

Także Kraków, który wydawał się już bezpieczny i przygotowany na najgorsze, przeżył wczoraj prawdziwy potop. Wisła przekroczyła stan alarmowy o 413 cm. Nie wytrzymały wały w okolicach ul. Wioślarskiej i Nowohuckiej. Zamknięto trzy mosty, ewakuowano prawie tysiąc osób.

Dramatyczne sceny rozegrały się w Szczucinie w powiecie dąbrowskim, gdzie po przerwaniu wałów setki osób uciekało w popłochu. Wywożono też ludzi z gminy Drwinia (pow. bocheński).

Także całe Podkarpacie drżało ze strachu przed wielką wodą. Zabezpieczenia na Wiśle w Tarnobrzegu ledwo się trzymały, władze zaleciły ewakuację niemal 10 tys. osób! Po zalaniu dzielnicy Wielowieś wywieziono półtora tysiąca osób.

W Opolskiem 43 miejscowości zostały zalane. Na Śląsku zalecono ewakuację ok. 9 tys. osób. Do wielu miejsc nie docierała pomoc. Ewakuowano zalany Bieruń i Czechowice-Dziedzice, w Jaworzu utonął mężczyzna. Wszystkim ewakuowanym zapewniono noclegi w szkołach i hotelach, wodę i jedzenie. Policja pilnuje opuszczonych domostw. Jeszcze za wcześnie, by liczyć straty, jednak MSWiA szacuje je na 2-3 mld zł i obiecuje pomoc finansową.

Także ubezpieczyciele starają się szybko wypłacać odszkodowania. W jednej z firm ubezpieczeniowych wpływa od poszkodowanych 50 zgłoszeń na godzinę!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: