WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Przeor o. paulinów na Jasnej Górze: Matko Boża! WYBACZ NAM za tego szaleńca

Przeor o. paulinów na Jasnej Górze: Matko Boża! WYBACZ NAM za tego szaleńca

11.12.2012, godz. 11:36
Matko Boża! Wybacz nam za tego szaleńca
foto:

Trzy żarówki po 2 zł wypełnione czarną farbą miały zniszczyć bezcenną relikwię Polaków. Janusz D. (58 l.) rzucił nimi w Królową Polski Matkę Boską Częstochowską, ale pancerna szyba chroniąca cudowny obraz ocaliła go przed zniszczeniem. Autor bluźnierczego zamachu usłyszał wczoraj prokuratorskie zarzuty i został aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu do 10 lat więzienia.

 

Janusz D. atak na Matkę Bożą dobrze zaplanował. Przyjechał w sobotę ze Świdnicy. W niedzielę przyszedł do kaplicy Cudownego Obrazu na poranną mszę świętą. Wdarł się do prezbiterium i rzucił w obraz żarówkami z farbą. Zamachowiec nie czuje skruchy. – Nie wstydzę się tego, co zrobiłem, i nie wstydzę się swojej twarzy, mam coś do powiedzenia wszystkim wiernym w Polsce – powiedział po przesłuchaniu w prokuraturze. Księża uważają, że Janusz D., który oświadczył też, że nie lubi przedmiotów kultu religijnego, może być opętany przez złego ducha.

Czciciele obrazu z całego świata przerażeni profanacją dzwonią nieustannie do klasztoru z pytaniami: jak pomóc? Aby przebłagać Matkę Bożą za grzesznika, ojcowie paulini rozpoczęli cykl modlitw przepraszających, zwanych ekspiacyjnymi. – Z bólem serca przepraszamy Cię, Matko Boża, i prosimy o przebłaganie za czyn 58-letniego mężczyzny, który próbował zniszczyć i oblać czarną farbą cudowny obraz – głosi ojciec Roman Majewski, przeor o. paulinów na Jasnej Górze. Osoby, które chcą razem z o. paulinami przeprosić Matkę Bożą, mogą się modlić hymnem błagalnym „Święty Boże, Święty Mocny” nawet w domu. A codziennie o godz. 21 przed Apelem Jasnogórskim w Częstochowie lub nadawanym w katolickich mediach. Sprawa jest poważna, przekonuje przeor. – Powiedzcie Matce Bożej: jestem, pamiętam, czuwam. O to gorąco was proszę – apeluje o. Majewski. Do modlących się już przyłączył się arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Jego zdaniem atak na cudowny obraz to skutek antykościelnej i antychrześcijańskiej nagonki.
Janusz D. usłyszał prokuratorskie zarzuty: zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury i obrazy uczuć religijnych. Został aresztowany na 3 miesiące, a grozi mu do 10 lat więzienia.
Bluźnierca przyznał się do winy, ale czekają go badania psychiatryczne. – Podejrzany działał sam, nic nie wskazuje na to, by był inspirowany przez inne osoby. Najbardziej prawdopodobnym motywem jest działanie z pobudek religijnych – mówi Romuald Basiński, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej.

 

O. Roman Majewski, przeor klasztoru o. paulinów na Jasnej Górze

 

Z bólem serca przepraszamy Cię,
Matko Boża, i prosimy o przebłaganie za czyn 58-letniego mężczyzny,
który próbował zniszczyć i oblać czarną farbą cudowny obraz.

Z bólem serca przepraszamy Cię, Matko Boża, i prosimy o przebłaganie za czyn 58-letniego mężczyzny, który próbował zniszczyć i oblać czarną farbą cudowny obraz.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: