WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska SUPER TEMAT. Porywacz 12-latki od wyjścia z więzienia polował na dzieci. "Interesowały go dziewczynki"

SUPER TEMAT. Porywacz 12-latki od wyjścia z więzienia polował na dzieci. "Interesowały go dziewczynki"

08.03.2017, godz. 10:33
Wykastrujcie mojego syna
foto: DOMIN/SUPER EXPRESS

Chodził po okolicy i przypatrywał się dzieciom. - Interesowały go dziewczynki. Rozpytywał, czyja jest ta, a czyja tamta, jakby szukał sobie nowej ofiary - mówi Piotr Smoliga (24 l.), kolega Ryszarda D. (31 l.), który kilka dni temu w Golczewie (woj. zachodniopomorskie) uprowadził 12-letnią Amelkę. Zrobił to półtora miesiąca po warunkowym wyjściu z więzienia, gdzie odsiadywał wyrok za skatowanie 10-letniej Sylwii. Czy resocjalizacja w polskich więzieniach jest skuteczna? Odpowiedź na to pytanie próbowali znaleźć dziennikarze Super Expressu i telewizji NOWA w programie Super Temat.

Smoliga wiedział, że Ryszard D. wyszedł na wolność i wrócił do rodzinnego Trzechla, do ojca, gdzie mieszkał przed odsiadką. - Poszedłem go odwiedzić - opowiada. - Byłem ciekawy, jak wygląda, w końcu znamy się od dziecka. Ale to już był inny człowiek niż ten, z którym kiedyś się kumplowałem. To, co siedem lat temu zrobił Sylwii, było dla mnie szokiem. Bo jeśli kręciły go dzieci, to wówczas krył się z tym bardzo. Ale teraz to się zmieniło.

Ponoć Ryszard D. wprost wypytywał go o dzieciaki z okolicy. A ile lat ma ta dziewczynka, a jak ma na imię, a czyja jest. - Jakby szukał sobie nowej ofiary i sprawdzał, czy to nie córka sąsiadów - mówi Smoliga. Bo Ryszard D. miał sądowy zakaz zbliżania się do swojej pierwszej ofiary, dziś 17-letniej Sylwii. I być może wymyślił, że teraz wybierze sobie dziecko z innej miejscowości.

Padło na 12-letnią Amelkę z oddalonego o 15 kilometrów Golczewa. Zwyrodnialec wciągnął ją do niebieskiego tico i porwał. Pomogła mu w tym konkubina, 31-letnia Elżbieta B. Kto wie, jak by się to skończyło, gdyby nie błyskawiczna akcja policji, która namierzyła porywaczy. Uciekli, porzucając swoją ofiarę w lesie. Nazajutrz trafili za kratki.

Czy postępowaniem Ryszarda D.kierowały chore żądze? Relacja Piotra Smoligi zdaje się to potwierdzać. Tymczasem zwyrodnialec wypiera się, że chciał skrzywdzić kolejne dziecko. Za uprowadzenie Amelki i pozbawienie jej wolności, co jest kwalifikowane jako zbrodnia, grozi mu nawet 15 lat więzienia, nie licząc dwóch lat z poprzedniego wyroku, które będzie musiał odsiedzieć.

Super temat - program NOWA TV i Super Expressu. Nasi dziennikarze mogą zająć się również i Twoim przypadkiem, Twoją sprawą. Pisz do nas na adres e-mail: internet@se.pl

Zobacz: Ojciec porywacza 12-letniej Amelki: Wykastrujcie mojego syna!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: