WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Moja Mała Ojczyzna. Budżet partycypacyjny na Targówku wystartował

Moja Mała Ojczyzna. Budżet partycypacyjny na Targówku wystartował

30.11.2016, godz. 13:57
Warszawa centrum Pałac Kultury
foto: Andrzej Lange/Super Express

Czwarta edycja budżetu partycypacyjnego 2018 na Targówku wystartowała pełną parą. Jeszcze nie przyszedł czas składania projektów, a mieszkańcy naszej dzielnicy już zasypują urzędników pytaniami związanymi z projektami, jakie planują złożyć. Wygląda na to, że w tej edycji będzie się działo...

W nowej edycji budżetu partycypacyjnego mieszkańcy Targówka mają do dyspozycji kwotę 3 126 600 zł z puli budżetu dzielnicy. Po raz pierwszy będą mogli zgłaszać projekty ogólnodzielnicowe, czyli dotyczące całej dzielnicy – na kwotę 521 100 zł. Dzielnica Targówek, tak jak w ubiegłym roku, podzielona będzie na pięć obszarów: Targówek Mieszkaniowy, Targówek Fabryczny, Zacisze, Bródno i Bródno Podgrodzie. W każdym z nich do wydania będzie po 521 100 zł, a limit na jeden projekt to 400 000 zł.

W tej edycji wprowadzono kilka zmian do regulaminu. Między innymi mieszkańcy zyskali więcej czasu na głosowanie, które potrwa przez całą drugą połowę czerwca. Na listach poparcia projektu nie trzeba będzie już podawać numerów PESEL, co z pewnością usprawni zbieranie podpisów. Pracownicy urzędu wstępnie zweryfikują projekty jeszcze przed spotkaniami dyskusyjnymi, a na spotkaniach przekażą informacje o proponowanych zmianach w projektach, co bardzo usprawni proces weryfikacji projektów. Kolejną nowością jest wprowadzenie „progu 10 proc.". Oznacza to, że realizowane będą tylko te projekty, które w trakcie głosowania uzyskają przynajmniej 10 proc. głosów ważnych oddanych w danym obszarze. W tej edycji każda z dzielnic ustali definicję ogólnodostępności. Na jej podstawie weryfikowana będzie ogólnodostępność projektów. W dzielnicy Targówek kryterium ogólnodostępności określono dość ogólnie, dając zespołowi ds. budżetu partycypacyjnego na rok 2018 możliwość indywidualnego podejścia do każdego z projektów. W przypadku projektów inwestycyjnych wymagany jest harmonogram udostępnienia obiektu obywatelom (przy utrzymaniu minimum przez rok możliwości korzystania z efektów projektu). Na tej podstawie zespół będzie decydował o spełnieniu warunku, uwzględniając spełnienie celu dostępności dla wszystkich mieszkańców. Natomiast projekty miękkie muszą zawierać harmonogram realizacji wraz z uwzględnieniem sposobu i kosztów jego promocji. W przypadku limitów miejsc ze względu na koszt projekt powinien zawierać informację o liczbie uczestników i sposobie zapisów na zajęcia w ramach projektu, z uwzględnieniem kryterium dostępności dla wszystkich mieszkańców.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: