Z ZASADAMI NA AUTOSTRADZIE

i

Autor: materiały promocyjne

Z ZASADAMI NA AUTOSTRADZIE

2016-02-05 10:27

W Polsce większość kierowców ma małe doświadczenie w podróżowaniu autostradami, zwłaszcza poza granicami kraju. W naszym poradniku podpowiadamy nie tylko, w jaki sposób zachować się na autostradach, ale też jakie przepisy drogowe obowiązują w najpopularniejszych europejskich krajach. Dzięki Autostradowemu ABC nic nie zaskoczy cię w podróży i bezpiecznie dotrzesz na miejsce wymarzonego, zimowego wypoczynku.

Janusz Kowalczyk (40 l.), właściciel małego sklepu, z żoną i dwojgiem dzieci wybiera się na ferie w słowackie góry.

– Będę jechał autostradą. Dzięki temu ja będę bardziej wypoczęty, a dzieci dzięki płynnej jeździe nie będą miały problemów z chorobą lokomocyjną. Dodatkowo mam pewność, że droga jest lepiej utrzymana i w razie opadów śniegu szybko pojawią się służby drogowe – przekonuje pan Janusz. Podróż autostradą utrudniają jednak czasem inni kierowcy. – Wiele osób nie umie jeszcze zachować się na autostradzie, na której obowiązują trochę inne zasady niż na małych, bocznych drogach – opowiada mężczyzna. Dziś w naszym poradniku podpowiadamy, jak postępować i zachowywać się na autostradzie aby podróż odbyła się w zgodzie, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i kultury drogowej

Czy wiesz, że...

Austria – od 1listopada do 15 kwietnia obowiązkowe są zimowe opony, a głębokość bieżnika co najmniej 1,6mm. Zakaz posiadania CB radia i antyradaru.
Niemcy – jeśli masz przyczepę, jej opony nie mogą być starsze niż 6lat! Na autostradzie nie obowiązuje limit prędkości, ale w wielu miejscach ograniczenia wprowadzane są na pewnych odcinkach. Najczęściej w wypadku mgły lub opadów atmosferycznych. Obowiązują one też od godziny 22.00 do 6.00. Jeśli autostrada przechodzi przez miasto, to dozwolona prędkość dla samochodów osobowych wynosi 80km/h. W razie awarii należy wezwać assistance z telefonów umieszczonych wzdłuż drogi.
Czechy –Za parkowanie w miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych można zapłacić nawet 1,5 tys. zł mandatu. Najwyższy mandat za przekroczenie prędkości to 2 tys. euro.
Słowacja –Opony zimowe obowiązkowe są od 15listopada do 15marca, nie wolno używać opon okolcowanych. Najwyższy mandat za przekroczenie prędkości –800euro.
Włochy – limit prędkości na autostradzie trzypasmowej to 150km/h. Nie dotyczy to kierowców poniżej 3 lat doświadczenia za kółkiem. Oni mogą jechać autostradą maks. 100km/h. Jadąc zimą do Włoch, lepiej mieć opony zimowe, ale trzeba uważać z łańcuchami – tych można używać tylko, kiedy na drodze leży gruba warstwa śniegu. Najwyższy mandat za przekroczenie prędkości – 530euro.

 

Tego Ci nie wolno

Nie siedź na zderzaku! Jazda w za bliskiej odległości to łamanie przepisów. Odległość między autami musi wynosi w metrach połowę prędkości. Jeśli więc jedziemy 100 km/h, to odległość między pojazdami powinna wynosić 50 metrów. W Niemczech możesz za to zapłacić 400 euro mandatu. W Austrii od 21 do 80 euro, a we Francji – 90 euro.

Nie wymuszaj pierwszeństwa! Nie zajeżdżaj złośliwie drogi innemu pojazdowi, aby musiał gwałtownie hamować.

Jedź płynnie i obserwuj drogę. W Polsce nie jedź stale lewym pasem. Służy on do wyprzedzania. Za granicą autostrady mają zazwyczaj trzy pasy. Prawy często zajmują TIR-y. Samochody osobowe poruszają się środkowym pasem, ale też nie powinny go blokować.

Nie wpychaj się, wjeżdżając na autostradę! Pas rozbiegowy służy do rozpędzenia się, ale z kulturą i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Pojazdy jadące autostrada jadą znaczniej szybciej niż na zwykłych drogach, przez co ich droga ewentualnego hamowania jest dużo dłuższa.

Nie jedź bezmyślnie 140 km/h! przy złych warunkach pogodowych. Nie cofaj – na autostradach jest całkowity zakaz cofania. Nie zatrzymuj się, aby zabrać autostopowicza!

Kontrola drogowa

Policja ma prawo zatrzymać nas do kontroli także na autostradzie. Powinna się ona odbywać na pasie awaryjnym, a w radiowozie podczas jej przeprowadzania muszą być włączone „koguty".

Zdarza się też, że kiedy policja kogoś zatrzyma, nakazuje mu jazdę za radiowozem do najbliższego punktu, w którym bezpiecznie można dokonać kontroli. Podczas niej trzeba pamiętać, by stosować się do wszystkich poleceń funkcjonariuszy i bez ich wyraźnego polecenia nie wysiadać z auta.

Mandat z zagranicy – płacić czy nie

Jeśli zdarzy ci się dostać mandat za granicą, pamiętaj, że powinieneś mieć ze sobą gotówkę na jego opłacenie. Inaczej policja może zabrać cię na komisariat i tam kazać zapłacić należność.

Skorzystaj z kalkulatora podróży!

Skąd masz wiedzieć, ile będzie kosztował twój przejazd? To proste, jeśli jedziesz autostradą A2 na odcinku zarządzanym przez spółkę Autostrada Wielkopolska! Skorzystaj z nowoczesnej aplikacji A2 DO EUROPY. Wejdź na stronę www.autostrada-a2.pl. Skorzystaj z kalkulatora podróży, który znajdziesz w centrum strony. Dzięki niemu dowiesz się, ile zapłacisz nie tylko na A2, ale i w 46 państwach Europy! W zaznaczone pola wpisz, gdzie chcesz rozpocząć i zakończyć podróż, jakim typem auta się poruszasz i ile osób z tobą jedzie. Kalkulator poda ci nie tylko, ile zapłacisz za przejazd, ale też m.in., jaki dystans masz do pokonania, ile restauracji i stacji benzynowych masz na swojej drodze itp. Warto ściągnąć tę aplikację na swój telefon.

Bez kolejek do bramek

Patrz na oznaczenia bramek. Niektóre z nich są tylko dla pojazdów z systemem elektronicznego poboru opłat. Za granicą trzeba patrzeć na to szczególnie uważać. Są bramki elektroniczne z płatnością kartami, są i takie, gdzie kasjer wyda resztę. Uważać trzeba także, gdy podróżuje się z bagażnikiem dachowym. Niektóre bramki mają ograniczenia wysokości np. do 2 m. W Polsce warto mieć przy sobie gotówkę. Wprawdzie można płacić kartą, ale zawsze mogą pojawić się problemy z terminalem. Przygotuj dużo wcześniej odliczoną kwotę za przejazd. Czekając na resztę, tworzysz kolejkę. Nie trąb i nie gorączkuj się, gdy przyjdzie ci stać w kolejce!
-

PAMIĘTAJ!

Światła awaryjne w Polsce służą do nieoficjalnego dziękowania, a za granicą do ostrzegania o niebezpieczeństwie.

-

INSP. MAREK KONKOLEWSKI, EKSPERT W ZAKRESIE RUCHU DROGOWEGO
Znaki świetlne są pomocne

Elementem savoir vivre'u na drodze może być dawanie sobie znaków światłami. Nieformalny gest włączenia na krótko świateł awaryjnych w podziękowaniu za danie się wyprzedzić może być odebrane jako nadużywanie znaków świetlnych (za co grozi mandat w wysokości 100 zł), ale jest dozwolone, kiedy chcemy ostrzec prowadzących za nami przed niebezpieczeństwem. Dzięki takim zachowaniom możemy odpowiedzialnie angażować się w sytuację na drodze.

ANDRZEJ MARKOWSKI, PSYCHOLOG TRANSPORTU, O TYM, CZYM JEST KULTURALNA JAZDA
Przede wszystkim szacunek

Kulturalna jazda po autostradzie polega na traktowaniu innych kierowców z szacunkiem. Wielu prowadzących uważa pozostałych uczestników ruchu za tło do swoich wyczynów na drodze. To niebezpieczne! Ekonomiczniej i lepiej dla nas samych jest, kiedy traktujemy ludzi na autostradzie podmiotowo, to mniej męczy i sprawia, że spokojnie docieramy do celu. Niebezpieczna jest też chęć rywalizacji na drodze. Bierze się ona z potrzeby posiadania jak najwyższej pozycji w hierarchii społecznej. Jeśli komuś nie udaje się zaimponować drugiemu człowiekowi w codziennym życiu, najłatwiej pokazać swoją pozycję na drodze. To głupie. Powinniśmy czerpać wzorce z zachowań kierowców w Skandynawii czy Anglii. Oni nie mają potrzeby rywalizowania na drodze.

RAFAŁ SONIK, KIEROWCA RAJDOWY, O NIEBEZPIECZNEJ RYWALIZACJI NA DRODZE:
Nie rywalizuj na drodze

Autostrada to nie tor wyścigowy i nakręcanie się na rywalizację to nie tylko brak dobrych manier, ale i głupota. Żeby nie dać się w nią wciągnąć, należy być skupionym na drodze i mieć pokojowe nastawienie. Ja zawsze ustępuję, jeśli widzę, że ktoś się spieszy bardziej niż ja. Wiele wypadków wydarza się właśnie przez niepotrzebną i głupią rywalizację.

PYTANIA CZYTELNIKA

Czy mogę zatrzymać się na pasie awaryjnym, by sprawdzić drogę na mapie?

NIE! Na pasie awaryjnym możesz zatrzymać się w przypadku:

1.AWARII AUTA. Kiedy się zatrzymasz, musisz 100m za samochodem wystawić trójkąt ostrzegawczy, później wezwać pomoc. Pamiętaj o założeniu obowiązkowej kamizelki odblaskowej.
2. WYPADKU LOSOWEGO. Któryś z twoich pasażerów zasłabnie albo ty sam się źle poczujesz.
3. PODCZAS KOLIZJI INNYCH AUT. Jeśli chcesz pomóc kierowcom. Pamiętaj wtedy o ustawieniu trójkąta ostrzegawczego i kamizelce odblaskowej. W Polsce i Szwajcarii posiadanie kamizelki odblaskowej jest tylko zalecane, ale już w Niemczech i Włoszech obowiązkowe. W Austrii kamizelkę powinni mieć wszyscy pasażerowie pojazdu. Regeneracyjny postój w podróży dozwolony jest w MOP-ach , które dodatkowo wyposażone są w infrastrukturę sanitarną. To wydzielony teren, na którym można zatrzymać auto, kiedy czujemy się zmęczeni, chcemy sprawdzić drogę na mapie czy dać odpocząć innym podróżnym.

Wybieram się na Słowację i w samochodzie mam kamerkę. Czy to legalne za granicą?

TO ZALEŻY OD KRAJU. Słowackie przepisy mówią jasno: nic, co ogranicza pole widzenia (w tym kamerka), nie może znajdować się za szybą auta. W Austrii – od 2012 r. obowiązuje generalny zakaz używania kamer samochodowych. Za jego złamania grozi kara – 25 tys. euro. W Niemczech kamerkę w aucie można posiadać, ale nagrań z niej nie można nigdzie publikować. Grozi za to kara do 300 tys. euro!. W Polsce można zgodnie z prawem jeździć z kamerką.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki