WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Będzie III WOJNA ŚWIATOWA?

Będzie III WOJNA ŚWIATOWA?

08.11.2011, godz. 21:00
Wybuch, bomba, bomba atomowa, grzyb nuklearny
foto:

Cały świat drży przed nowym globalnym konfliktem. Izrael szykuje się do ataku na Iran. Izraelskie władze twierdzą, że Teheran jest już o krok od uzyskania broni jądrowej i chcą uderzyć na tamtejsze instalacje nuklearne. Lokalny konflikt może przerodzić się w III wojnę światową, bo za walczącymi stronami stoją największe światowe mocarstwa.

Atak na Iran jest coraz bardziej prawdopodobny - ostrzegał prezydent Izraela Szimon Peres (88 l.). Konflikt tak naprawdę jeszcze się nie zaczął, a już wywołuje spore emocje. Stanowisko w sprawie wojny już zajęła Rosja, uważana za sojusznika Iranu. - Interwencja zbrojna w Iranie byłaby poważnym błędem i mogłaby pociągnąć za sobą niemożliwe do przewidzenia skutki - zaznacza Siergiej Ławrow (61 l.), rosyjski minister spraw zagranicznych. Na Iran łaskawym okiem oprócz Rosji patrzą jeszcze Chiny, a sojusznikami Izraela są Stany Zjednoczone i państwa Europy Zachodniej. Jak w przypadku zbrojnego konfliktu na Bliskim Wschodzie zachowają się światowe mocarstwa? Tego nie wiadomo, ale wybuch III wojny światowej w ostatnim dwudziestoleciu jeszcze nie był tak bliski.

Strony konfliktu

Izrael i jego siły Iran i jego siły

Żołnierze: 175 tys. osób i 430 tys. rezerwistów. Świetnie wyposażone i wyszkolone wojsko.

Żołnierze: 350 tys. osób i 200 tys. rezerwistów. Słabo wyszkolone i wyposażone wojsko. Prawdopodobnie niektóre oddziały dysponują zabójczymi gazami: sarinem i gazem musztardowym.
Czołgi: Około 5 tys. najnowocześniejszych czołgów świata, w większości produkcji własnej i amerykańskiej oraz 11 tys. pojazdów opancerzonych. Czołgi: Tysiąc czołgów, w większości produkcji radzieckiej, lekko zmodyfikowane.

Marynarka: W sumie 70 jednostek bojowych, w tym 3 łodzie podwodne, 3 wodoloty wyposażone w rakiety, 22 szybkie łodzie atakujące wyposażone w rakiety oraz 32 przybrzeżne motorówki patrolowe.

Marynarka: Kilkadziesiąt okrętów i kilka łodzi podwodnych

Samoloty: 500 najnowocześniejszych na świecie samolotów w większości produkcji własnej i amerykańskiej.

Samoloty: 600 samolotów w większości przestarzałych. Według źródeł wywiadowczych tylko 100 z nich jest gotowych do lotów bojowych.
Wyrzutnie rakiet: Izrael prawdopodobnie posiada ok. 500 głowic jądrowych Wyrzutnie rakiet: 29 nowoczesnych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Tor 1 produkcji rosyjskiej, które są w stanie zniszczyć najnowocześniejsze nawet myśliwce
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: