WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości Świat Łaskawy Obama. Złagodził 214 wyroków za przestępstwa narkotykowe

Łaskawy Obama. Złagodził 214 wyroków za przestępstwa narkotykowe

04.08.2016, godz. 11:43
Barack Obama to wielki fan basketu
foto: EAST NEWS

Kadencja Baracka Obamy na stanowisku prezydenta USA dobiega powoli końca. Być może z tym związana jest jego ostatnia, bardzo łaskawa, decyzja. Złagodził on 214 więźniom federalnym wyroki za przestępstwa związane z narkotykami, popełnione bez użycia przemocy. Poinformował o tym amerykański resort sprawiedliwości. To największa od dziesięcioleci liczba więźniów, którym jednego dnia skrócono wyroki.

 

Obama chciałby zreformować przed odejściem wymiar sprawiedliwości. Dąży on do złagodzenia kar za przestępstwa popełnione bez przemocy i ograniczenia liczby skazanych w więzieniach. Ma to znacząco obniżyć olbrzymie koszty więziennictwa dla amerykańskich podatników. Szacuje się, że kosztuje to rocznie nawet około 80 miliardów dolarów), ponieważ w amerykańskich więzieniach stanowych i federalnych przebywa obecnie ponad 2 mln osób, cztery razy więcej niż w 1980 roku. Ponadto to 25% wszystkich więźniów na świecie.

PAP przypomina, że tak radykalny wzrost skazanych w ostatnich latach przypisuje się m.in. wejściu w życie przyjętych w latach 80. przepisów o minimalnych obowiązkowych karach za przestępstwa związane z narkotykami. W myśl tych przepisów już za posiadanie 5 gramów tzw. cracku (kokainy do palenia) minimalną karą jest 10 lat pozbawienia wolności. Właśnie tego typu minimalne kary miałaby zostać obniżone zgodnie z reformą Obamy.

Zobacz także: Londyn: Atak NOŻOWNIKA! Jedna osoba zabita, są ranni

 

 

Źródło: RIA NOVOSTI
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: