WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości Świat Ratko Mladić – kim jest, co zrobił, dlaczego jest ścigany

Ratko Mladić – kim jest, co zrobił, dlaczego jest ścigany

26.05.2011, godz. 14:40
Ratko Mladic
foto:

Ratko Mladić, schwytany w czwartek przez serbskie służby bezpieczeństwa, to ostatni z listy najbardziej poszukiwanych generałów odpowiedzialnych za masakrę muzułmańskiej ludności cywilnej w Srebrenicy w 1995 roku. Mladić za zbrodnie wojenne był ścigany  międzynarodowym nakazem aresztowania – jego głowa warta była nawet 10 milionów dolarów.

Mladić to jeden z najwierniejszych generałów Slobodana Milosevica. Znany był przede wszystkim ze swojej bezwzględności i silnej motywacji ideologicznej. Już w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-1995 w jednym z ostatnich udzielonych wywiadów Mladić twierdził, że zachód uknuł spisek przeciwko Serbii i prawosławiu.

Przeczytaj koniecznie: Serbowie aresztowali Ratko Mladica. Badania DNA POTWIERDZIŁY tożsamość

Takie – silnie nacjonalistyczne i religijne – poglądy doprowadziły do jednej z największych masakr ludności cywilnej w historii Serbii. Mladić, jako dowódca, zezwolił na zamordowanie w lipcu 1995 roku ponad 8 tysięcy muzułmanów zamieszkujących wioskę Srebrenica.

Jako generał Mladić dowodził również oblężeniem Sarajewa. Wówczas szczególnie widoczna stała bezwzględność jego i jego oddziałów. Miasto przez kilkanaście dni zostawało odcięte od świata i jakiekolwiek pomocy humanitarnej – snajperzy strzelali zarówno do cywili jak i do przedstawicieli czerwonego krzyża.

Po zakończeniu wojny na Bałkanach Ratko Mladić był bezkarny. Choć był oficjalnie ścigany za zbrodnie ludobójstwa, był pod nieformalną ochroną państwa rządzonego przez Milosevica. Do ucieczki został zmuszony dopiero w roku 2001, po zmianie rządów.

Ratko Mladić był ścigany dwoma międzynarodowymi listami gończymi. Amerykanie z informację o generale oferowali nagrodę 5 milionów dolarów. Serbia za schwytanie i postawienie przed wymiarem sprawiedliwości Mladica była gotowa zapłacić nawet dwa razy więcej.

Za swoje zbrodnie Mladić będzie odpowiadał przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla Byłej Jugosławii z siedzibą w holenderskiej Hadze. Za czystki etniczne grozi mu kara bezwzględnego dożywotniego więzienia.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: