WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Wybory w USA. Trump prezydentem. Wiemy, jak zareagował Barack Obama [RELACJA NA ŻYWO]

Wybory w USA. Trump prezydentem. Wiemy, jak zareagował Barack Obama [RELACJA NA ŻYWO]

09.11.2016, godz. 21:34
Wybory prezydenckie w USA - Donald Trump
foto: AP

Wybory prezydenckie w USA już się zakończyły. Po prowadzeniu Hillary Clinton, na czoło wyścigu o fotel wysunął się Donald Trump i nie oddał prowadzenia już do końca. To właśnie kandydat Republikanów będzie 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Na SE.pl znajdziecie relację na żywo z tego wydarzenia

Wybory 2016 w USA już się rozpoczęły. Stany Zjednoczone są krajem podzielonym na sześć stref czasowych. Z tego też względu potrwają one aż do środy rano polskiego czasu. Jako pierwsi głos oddali mieszkańcy miejscowości Dixville Notch w stanie New Hampshire. Wybory prezydenckie wyłonią już 45. prezydenta USA. Jak zwykle to końcówka kampanii wyborczych była najgorętsza, a wyniki sondaży zmieniały się w ciągu zaledwie kilku godzin. Jak teraz zagłosują Amerykanie? Wygra Republikański kandydat do Białego Domu Donald Trump czy może kandydatka Demokratów Hillary Clinton? Śledźcie naszą relację na żywo z wyborów prezydenckich w USA!

Kliknij F5, aby odświeżyć

21:35 Ile pieniędzy ma Donald Trump? On sam raz mówi, że kilkanaście miliardów, innym razem, że tylko kilka. Forbes oszacował ten majątek na 3,7 miliarda dolarów. Jak Trump je zarobił? Zobacz tu: DONALD TRUMP - MAJĄTEK. Jak stał się bogaty? Ile ma pieniędzy? Biznes, domy, samochody nowego prezydenta USA

21:05 Piękna żona, równie urodziwe córki, trzech synów, ośmioro wnuków. Rodzina jak z obrazka bez wątpienia była atutem Donalda Trumpa podczas kampanii wyborczej! Chcesz wiedzieć więcej o rodzinie Donalda Trumpa? Kliknij tu: DONALD TRUMP - RODZINA. Kim są żona nowego prezydenta USA i jego dzieci? Czym się zajmują?

21:00 Były prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski skomentował wygrana Donalda Trumpa w wyborach w USA. Zobaczcie, co powiedział: Kwaśniewski w NOWA TV: Zwycięstwo Trumpa to wielkie niebezpieczeństwo dla Polaków

18:45 - Dziękuję wszystkim, bardzo dziękuję przyjaciele - to pierwsze słowa Hillary Clinton skierowane do Amerykanów po przegranych wyborach. - Wczoraj wieczorem podziękowałam Trumpowi i zaoferowałam swoją pracę. Nie jest to wynik, na który pracowaliśmy i przykro mi, że nie wygraliśmy tych wyborów ze względu na wizję naszego kraju. Czuję dumę i wdzięczność - dodała.

18:40 "Ta strata boli, ale nigdy nie należy przestać wierzyć" - napisała na swoim Twitterze Hillary Clinton

16:30 W trakcie przemówienia Donalda Trumpa w USA odbyły się protesty. Ich uczestnicy krzyczeli "F*** Trump!"

16:25 Prezydent Niemiec Joachim Gauck wyraził nadzieję, że nowy prezydent USA będzie kontynuował tradycję transatlantyckiej współpracy. - Ta współpraca opiera się nie tylko na interesach, lecz także na uniwersalnych wartościach - zaznaczył prezydent Niemiec.

16:14 Gdyby wybory odbyły się systemem bezpośrednim, to wygrałaby Clinton o 0,12%. Dokładna ilość głosów nie jest jeszcze policzona

16:11 Afgańscy talibowie wezwali amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa do wycofania oddziałów USA z Afganistanu

16:10 Zwycięstwo Donalda Trumpa komentuje na Twitterze Leszek Balcerowicz

15:50 A jak komentują wygraną Trumpa polscy politycy? Zobacz: Wybory w USA. Polscy politycy komentują sukces Trumpa

15:40 Gratulacje Donaldowi Trumpowi złożył także prezydent RP Andrzej Duda. Czytaj więcej: Prezydent Andrzej Duda POGRATULOWAŁ Donaldowi Trumpowi

15:20 Na godzinę 16:30 zaplanowano przemówienie Hillary Clinton

14.40 - Relacje polsko - amerykańskie stały się ważnym filarem stabilności europejskiej i transatlantyckiej.  Szczególnie cieszy nas to, że podczas tegorocznego Szczytu NATO w Warszawie, Stany Zjednoczone zdecydowały się zwiększyć swoją obecność militarną w Polsce, wzmacniając tym samym wschodnią flankę Sojuszu.

Wyrażamy szczerą nadzieję, że Pana przywództwo stworzy nowe możliwości dla naszej współpracy, na gruncie obopólnego zaangażowania.

I jeszcze uwaga natury osobistej: jestem wdzięczny za to, że podczas kampanii prezydenckiej, znalazł Pan czas na spotkanie z Polonią. Amerykanie polskiego pochodzenia docenili Pana pozytywne wypowiedzi na temat mojej ojczyzny oraz roli jaką odegrali nasi rodacy w historii Stanów Zjednoczonych - tak Andrzej Duda pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa.

13.50 Kiedy zwycięzca wyborów przejmie władzę? Znamy datę:

Kiedy zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta USA? [WYNIKI WYBORÓW]

13.15 Czym będzie jeździł Donald Trump jako prezydent?

Szczegóły tutaj: Czym będzie jeździł Donald Trump? Nowy prezydent USA dostanie nową "Bestię"

12.30 Jak podaje AFP, Barack Obama ma się spotkać z Donaldem Trumpem w czwartek.

11.50 Prezydent Francji powiedział, że wygrana Donalda Trumpa rozpoczyna okres niepewności.

 

11.45 Wybory w Stanach Zjednoczonych kompletnie zdominowały dzisiejsze dyskuje na Twitterze. Oto kolejne komentarze:

11.20 Głos redaktora naczelnego "Super Expressu":

 

https://twitter.com/sjastrzebowski/status/796259346975956992

10.45 Kim jest Donald Trump i jak wyglądała jego kariera? Czytajcie:

Oto nowy prezydent USA". Kim jest miliarder Donald Trump?

10.00 Gratulacje Donaldowi Trumpowi złożyli m.in. Viktor Orban oraz Władimir Putin.

9.40 Władimir Putin pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich.

 

9.10 - Obiecuję, że Was nie zawiodę - zakończył swoje przemówienie prezydent-elekt.

8.52 - Dziękuje bardzo. Zadzwonila do mnie właśnie sekretarz Clinton pogratulowałem jej walki. Pora, abyśmy się zjednoczyli jako jeden naród. Deklaruje wszystkim, że będę prezydentem całego kraju - powiedział w pierwszym przemówieniu Donald Trump.

 

8.46 Hillary Clinton zadzwoniła do Donalda Trumpa i pogratulowała mu zwycięstwa.

8.40 Donald Trump został wybrany na prezydenta USA - podaje Associated Press.

 

8.20 Hillary Clinton nie zabierze dziś głosu. Wiadomo natomiast, że Donald Trump jest już w swoim sztabie. Niedługo ma zabrać głos.

 

7.57 Słynny miliarder zwyciężył również w Pensynwalii.

 

7.47 Donald Trump wygrał także na Alasce. Kandydat Republikanów coraz bliżej Białego Domu.

 

7.37 Podczas głosowania doszło do strzelaniny. Szczegóły tutaj:

Wybory w USA: strzelanina koło lokalu wyborczego w Kalifornii [ZDJĘCIA]

07.15 Według Fox News, Trumpowi do wygranej brakuje już tylko 16 głosów elektorskich.

7.05 Ryszard Petru zabrał głos w sprawie polskiej polityki zagranicznej:

 

06:41 Nevada dla Clinton. W pozostałych stanach liczba głosów jest bardzo zbliżona, trwa więc dokładne liczenie.

06:30 W sztabie Hillary Clinton nastroje są czarne. Część zebranych płacze. "Miny są kamienne" - wskazują dziennikarze CNN.

06:10 Georgia i Iowa zagłosowały na Donalda Trumpa. Przewaga miliardera ciągle rośnie. Do końca pozostało już niewiele czasu

05:45 W Waszyngton wygrywa Clinton zdobywjaąc kolejne 12 głosów. Niezwykle zacięty wyścig może potrwać aż do 7, kiedy to zamykane jest głosowanie w ostatnim stanie - na Alasce.

05:35

05:30 Cinton nadrabia. Wygrywa w stanie Oregon zgarniając kolejne 7 głosów elektorskich.

05:20 Po przeliczeniu 49 procent głosów w Michigan, Trump ma przewagę ze swoimi 48,4 procentami.

05:10 Karolina Północna zagłosowała na Trumpa, oddając mu w ten sposób 15 głosów elektorskich. Teraz gra toczy się o Michigan.

05:05 Clinton wygrywa w Kalifornii i na Hawajach. Elektorzy z Idaho zagłosują na Trumpa. Rywalizacja robi się gorąca: 190 dla Clinton, 201 dla Trumpa.

05:00 To Donald Trump wygrał na Florydzie, otrzymując tym samym aż 55 elektorów i mocno wyprzedzając Clinton w rywalizacji.

04:55 Clinton wygrywa w Kolorado. Różnica się zmniejsza: 167 dla Trumpa, 131 dla Clinton.

04:50 Z niecierpliwością oczekujemy ogłoszenia wyników z głosowania na Florydzie. Do podliczenia został już tylko jeden ostatni procent wszystkich głosów. W ostatnim rachunku Trump miał przewagę nad Clinton o 1%! Jego 49 proc. kontra 48 procent dla Hillary.

04:45 Wirginia dla Clinton! Tym samym zmniejsza swoją odległość od Trumpa o 13 głosów. Trump nadal ma jednak sporą przewagę 167 głosów. Hillary 122.

04:30 Znamy wynik ze stanu Ohio - 18 elektorów zgarnia Donald Trump! Zdobywa tym ogromną przewagę nad rywalką - 167 kontra jej 109. To bardzo ważny stan dla Trumpa - należał do grupy "remisujących".

04:05 Trump zdobywa trzy głosy elektorskie z Montany. Clinton przejmuje z kolei 5 głosów z Nowego Meksyku.

03:50 Na Florydzie policzono już 95% głosów. Przoduje męski kandydat z 49 procentami, natomiast Clinton ma 47.8 proc. W Ohio policzono 61% głosów i tu również wygrywa Trump z ilością 52.9% w stosunku do 42.7 proc. Clinton. W Wirginii policzono już 80 procent głosów i tutaj Trump ma naprawdę niewielką przewagę nad Hillary - 47.6%, czyli o 0.3 więcej, niż ma kandydatka demokratów - 47.3 proc. W Georgii Trump ma absolutną przewagę: 58.1% nad 39.2% dla Hillary.

03:45 Znamy kolejne wyniki: Trump przejmuje elektorów z Luizjany, Clinton natomiast z Connecticut. Suma: 137 dla Trumpa, 104 Clinton.

03:40 Tak sytuacja kandydatów wygląda na mapie. Na niebiesko - Clinton, na czerwono - Trump. Na szaro stany, które jeszcze nie zakończyły głosowania.

03:30 Trump prowadzi na Florydzie, w Ohio, Wirginii, Georgii, Michigan, Karolinie Północnej i New Hampshire. Wygląda na to, że jego szanse na wygraną się zwiększają. Obecnie ma 137 elektorów, a Clinton 104.

03:00 Trump zgarnął 44 elektorów z Texasu oraz z Arkansas, czym zdobywa przewagę łącznie 129, podczas gdy Clinton ma ich 97.

02:50 W Ohio prowadzi Clinton: 49 proc. do 47.2 proc. dla Trumpa. W Północnej Karolinie 49.8% do 47.7 procent także dla Clinton. Na Florydzie policzono już 91% głosów i obecnie przoduje tam Trump.

02:40 W stanie Virginia również prowadzi Trump 49 do 48 procent.

02:35 Liczenie głosów dalej trwa! Na Florydzie Trump wyszedł na prowadzenie. 48.9% do 48% dla Clinton.

02:25 Na Florydzie przeliczono już 85% głosów. Jest remis! 48.5% do 48.5%.

02:20 George W. Bush zaprzeczył informacjom, że głosował na Clinton. Na Trumpa też nie - wybrał kandydata spoza rywalizującej dwójki.

02:15 Wygląda na to, że Clinton prowadzi także w Ohio (54.4% do 43.2% dla Trumpa) oraz w Karolinie Północnej (52.8% do 44.8%).

02:05 Te wybory są pełne emocji! Clinton zabiera elektorów ze stanów: Ilinois, Massachussets, Rhode Island, Dystrykt Kolumbii, Delaware i New Jersey, zdobywając tym samym przewagę nad Trumpem 68 do 48, które zdobył ze stanów: Oklahoma, Missisipi oraz Tennessee.

01:55 72 procenty głosów przeliczone i na prowadzenie zdecydowanie wysunęła się Hillary Clinton. Ma przewagę 170 tysięcy głosów!

01:50 Po przeliczeniu 55% głosów na Florydzie przewaga Trumpa wzrosła. Prowadzi o 118 tysięcy głosów, zgarniając tym samym 49.7 procent. Clinton ma 47.4%.

01:45 Po przeliczeniu 43 procent głosów na Florydzie, różnica między Trumpem (48.9%) a Clinton (48.2%) wynosi jedynie 30 tysięcy.

01:40 Wirginia Zachodnia również wybrała Trumpa. Zdobył tu 5 elektorów.

01:35 Już niedługo zakończy się głosowanie na Florydzie. To kluczowy stan dla wyników wyborów, gdyż znacznie przeważa w ilości elektorów - ma ich aż 55.

01:20 W dniu dzisiejszym na serwisie Twitter powstało ponad 25 milionów wpisów oznaczonych #ElectionDay. A wybory nadal trwają!

01:00 W stanie Vermont zwycięża Clinton, zdobywając trzy głosy elektorskie.

00:40 Tymczasem w Kalifornii, nieopodal jednego z lokali wyborczych doszło do strzelaniny. Trzy osoby są ranne, jedna nie żyje.

00:30 Donald Trump ma w perspektywie zdobycie 11 z Indiany oraz 8 z Kentucky, co daje mu łącznie liczbę 19. To jednak może nie wystarczyć w sytuacji, w której Hillary Clinton zgarnie 55 elektorów z Florydy.

00:23 Wyniki ze stanu Indiana: 69.3 proc. - Trump; 27.5 proc. - Clinton. Tutaj, tak jak w Kentucky, obyło się bez zaskoczenia. Indiana również słynie z sympatii do Republikanów.

00:20 Znamy już pierwsze wyniki! Na razie są bardzo szczątkowe, jednak wynika z nich, że w Kentucky wygrywa Donald Trump z wynikiem 79.1%. Hillary w tym stanie uzyskała 18 procent. Kentucky jednak słynie z wyboru Republikanów.

00:15 Hillary Clinton nadal zachęca wyborców do głosowania, mimo że czas na to kurczy się coraz bardziej.

00:00 70% głosujących to biali, 12% stanowią afroamerykanie, a 11% to latynosi - tak prezentują się pierwsze analizy rozkładu etnicznego wyborców.

23:40 Jesteście ciekawi czym kierują się Amerykanie przy wyborze prezydenta? Dziennikarze stacji CNN zadali wyborcom takie pytanie. Okazało się, że aż 62 proc. wiedziało już przed pierwszą wrześniową debatą na kogo odda swój głos! 38 procent pytanych z kolei stwierdziło, że kandydat musi wprowadzić zmianę w kraju. 22 proc. stwierdziło, że musi mieć doświadczenie do sprawowania takiego urzędu, natomiast 15 procent oczekuje troski o obywateli.

23:25 Nieoficjalnie mówi się, że Donald Trump wygrywa w pięciu stanach, a między innymi w Ohio.

23:15 O godzinie 01:30 poznamy wyniki z Karoliny Północnej oraz Ohio, czyli z tak zwanych stanów "remisujących". Oznacza to, że nie wiadomo czego się po nich spodziewać, a ich ilość elektorów może bardzo zaważyć na ostatecznym wyniku starcia Hillary kontra Trump.

23:00 Według danych wyliczonych przez wyszukiwarkę Google to Donald Trump jest częściej "googlowanym" nazwiskiem. Ten fakt nie ma jednak związku z wynikami wyborów.

22:45 O 01:00 zamknięte zostaną lokale wyborcze w stanach: Kentucky, Indiana oraz Floryda, której wynik jest niemaże kluczowy dla wyborów.

22:30 Istnieje szansa, że już dzisiaj około godziny 02:00 poznamy nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

22:10 Barack Obama już zagłosował. Przypomnijmy, że po raz pierwszy w historii panujący prezydent otwarcie poparł jednego z kandydatów i czynnie uczestniczył w jego kampanii. To Hillary Clinton jest jego faworytką.

21:50 Bernie Sanders, który również aspirował na prezydenta USA, zadeklarował poparcie Hillary Clinton. "Mam nadzieję, że pokonamy Trumpa i że pokonamy go potężnie."

21:30 Jako ostatni zagłosują mieszkańcy Alaski. Tam lokale zostaną zamknięte o godzinie 6 rano czasu polskiego. Potem pozostaje już tylko czekać na wynik wyborów.

20.55 Prawnicy Donalda Trumpa pozwali kosmisarza wyborczego w Nevadzie. Zdaniem adwokatów, miał on przedłużyć głosowanie o 2 godziny, co miało faworyzować Hillary Clinton.

20.20 Podczas oddawnia głosów, Donald Trump został wybuczany, zaś Hillary Clinton została przywitana oklaskami.

20.00 To zdjęcie stało się hitem Internetu:


19.35 - Niezależnie od wyboru, jakiego dokonają Amerykanie, będziemy wspierać tę więź, inwestując w naszą własną obronność i wspierając działania USA na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa międzynarodowego -skomentował szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski.

19.10 Na wyspie Guam Hillary Clinton zdobyła aż 71% głosów.

18.40 Do udziału w wyborach zachęca obecny prezydent USA, Barack Obama.

18.15 Swój głos oddał kandydat Republikanów i stwierdził, że jest dobrze. Czyżby miał jakieś przecieki co do wyników wyborów?

 

17.45 A tak swoich zwolenników do udziału w wyborach zachęca Donald Trump:

 

17.25 Głos w wyborach oddała już kandydatka Demokratów:

 

17.00 Polscy internauci postanowili w humorystyczny sposób skomentować wybory w USA:

 

16.20 Beata Szydło stwierdziła, że bez względu na wynik wyborów, USA pozostaną sojusznikiem Polski.

- Kto będzie prezydentem USA - zobaczymy, wyboru dokonają Amerykanie, Ameryka wybierze swojego nowego prezydenta. Dla Polski Ameryka jest ważnym sojusznikiem i bez względu na to, kto zostanie prezydentem na pewno tym sojusznikiem pozostanie - powiedziała szefowa rządu.

15.50 Przypomnijmy, że wyniki głosowania poznamy prawdopodobnie około 3 w nocy - ale tylko wtedy, gdy któryś z kandydatów uzyska dużą przewagę.

15.20 Kim jest żona kandydata republikanów?

Czytajcie tutaj: Melania Trump NAGO! Kim jest żona Donalda Trumpa [ZDJĘCIA]

14:55 Co dla Polski oznaczałaby wygrana Donalda Trumpa? Już w trakcie debaty Trump zapowiadał zaostrzenie polityki wobec naszego kraju. Czytaj więcej: Wybory w USA. Co z Polską, jeśli wygra Trump?

14:43 Oto przewidywane wyniki wyborów na podstawie ostatnich sondaży, dotychczas oddanych głosów i danych demograficznych:

14:40 Na Florydzie zagłosowało już 6,4 mln Amerykanów oraz zagłosowało też 36 proc. więcej Latynoamerykanów niż cztery lata temu.

14:15 Hillary i Bill Clintonowie właśnie oddali swoje głosy w Chappaqua, w stanie Nowy Jork.

14:05 Oficjalne wyniki wyborów możemy tak naprawdę poznać za kilka tygodni. Tak był w 2000 roku, gdy cały kraj z powodu Florydy czekał w zawieszeniu na wynik aż do grudnia.

14:00 Głosować moga już: Floryda, Delaware, Georgia, Illinois, Luizjana, Massachusetts, Maryland, Michigan, Missouri, New Hampshire, Pensylwania, Rhode Island, Karolina Południowa i część Tennessee.

13:10 Przy okazji wyborów prezydenckich w niektórych stanach mieszkańcy głosują w referendach w sprawach takich jak: dostęp do broni, kara śmierci, legalizacja marihuany i płaca minimalna.

13:05 Kolejki ustawiały się jeszcze przed otwarciem lokali wyborczych w Nowym Jorku.

13:00 Po zliczeniu głosów we wszystkich trzech miasteczkach w stanie New Hampshire (Dixville Notch, Millsfield i Hart's Location) - Trump ma 32 głosy , a Clinton 25. To już ostateczne wyniki, bo w lokalach wyborczych stawili się wszyscy uprawnieni do głosowania.

11:45 Lokale wyborcze na wschodnim wybrzeżu zostaną otwarte za 15 minut. Na pierwszy ogień pójdą niektóre okręgi w stanach Indiana i Kentucky. Godzinę później głosować pójdą mieszkańcy  Florydy, Georgii, Karoliny Południowej, Vermont i Wirginii

11:40 Hillary Clinton nie przesaje mobilizować swoich zwolenników. "Nie ma czegoś takiego, jak głos, który się nie liczy. Dziś możesz zrobić różnicę" - napisano przed momentem na jej twitterowym koncie.

10:50 Oczywiście każdy z kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych ma coś na sumieniu. Sprawdź najważniejsze HAKI na każdego z kandydatów

10:42 Jako pierwsi głos oddali mieszkańcy miejscowości Dixville Notch w stanie New Hampshire. Niewielka osada liczy zaledwie 12 uprawnionych do głosowania. Jak podaje PAP tam za kandydatką Demokratów zagłosowały 4 osoby, na Donalda Trumpa – dwie.

10:40 Na kogo głosowaliby Polacy w wyborach w USA? Weź udział w naszej sondzie: Wybory prezydenckie w USA: Kogo wybraliby Polacy? [SONDA]

10:05 Wyniki wyborów poznamy już w środę około godziny 6 rano poznamy wyniki głosowania. Jednak jak donosi korespondent "Gazety Wyborczej"  już o 1 w nocy wynik może być przesądzony, o ile Clinton wygra wybory na Florydzie

09:55 Kogo wybiorą Amerykanie na swojego prezydenta? Sprawdź wyniki ostatnich sondaży TUTAJ

09:50 Czyżby Hillary Clinton miała poważne wątpliwości co do swojej wygranej? Kandydatka na prezydent USA odwołała fajerwerki, które miały zostać odpalone zaraz po ogłoszeniu pozytywnych dla niej wyników wyborów. Przeczytaj więcej: Wyniki wyborów w USA: Hilary Clinton odwołuje fajerwerki!

08:55 Wybory wystartowały! Dowiedzcie się, kogo popierają amerykańskie gwiazdy: Wybory w USA. Kogo poparły gwiazdy? Kto za Hillary Clinton, a kto za Donaldem Trumpem?

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: