Wołowina i ryby dla bogatych Polaków, ziemniaki i margaryna - dla ubogich

2014-06-05 11:18

Jakie różnice dzielą bogatych Polaków, od tych mniej zamożnych? Jak się okazuje wcale nie są to drogie samochody i telewizory plazmowe. Poszczególne grupy społeczne najbardziej różnią się tym co jedzą! Według najnowszych danych GUS zamożni Polacy jedzą pięć razy więcej mięsa wołowego, podczas gdy Ci biedni muszą zadowolić się ziemniakami.

Według badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny między największe różnice między bogatymi i biednymi Polakami widać w sposobie ich odżywiania i produktach spożywczych jakie kupują. W 2013 w gospodarstwach domowych, w których odnotowano najwyższy dochód (2728 zł na osobę miesięcznie) spożyto ok. pięć razy więcej wołowiny, dwa i pół razy więcej jogurtów, owoców, ryb o serów niż w najuboższych (404 zł na osobę miesięcznie) gospodarstwach domowych. Jak wynika z badań biedniejsi Polacy spożywają więcej pieczywa, ziemniaków i margaryny.

Jak wynika z badań nie tylko dochody wpływają na różnicę w odżywianiu się Polaków, ale również region w jakim mieszkają. Według GUS mieszkańcy miast w 2013 roku zjedli więcej owoców, serów i jogurtów niż mieszkańcy wsi. Mieszkańcy wsi postawili natomiast na warzywa, mięsa i pieczywo.

Czytaj: Śmierć 16-latki, która zginęła na wycieczce szkolnej w jurajskiej jaskini. Nowe WIADOMOŚCI

Jeśli chodzi o wyposażenie mieszkań i posiadanie nowoczesnego sprzętu, różnice w przypadku zamożnych i mniej zarabiających Polaków są dużo mniejsze niż w przypadku odżywiania. Za dobro niemalże niezbędne w każdym gospodarstwie domowym uznawany jest komputer z dostępem do internetu. Według danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego posiada go 77,9 proc najbogatszych gospodarstw i 68,5 proc. najuboższych.

Jeśli chodzi o inny nowoczesny sprzęt okazuje się, że niemal 75 proc najlepiej zarabiających ma do dyspozycji telewizor plazomowy, którym może się pochwalić zaledwie 20 proc mniej najbiedniejszych Polaków.

Za kryterium zamożności uznaje się również posiadanie samochodu. W tym przypadku różnice również nie są zbyt duże. Samochód osobowy posiada niemalże 70 proc najbogatszych Polaków i troche ponad 10 proc mniej najuboższych.

ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki