Kopalnia węgla Reden w Dąbrowie Górniczej

i

Autor: materiały policyjne Kopalnia węgla "Reden" w Dąbrowie Górniczej

Śląskie kopalnie na starych fotografiach. W wielu z nich już nikt nie fedruje [ZDJĘCIA]

2021-05-03 13:47

Jeśli słyszymy Śląsk, myślimy - kopalnie! Przez wiele lat górnictwo było najważniejszą gałęzią gospodarki w naszym regionie. Obecnie jednak odejście od węgla na rzecz energii wodnej, wiatrowej lub atomowej jest przesądzone. Rząd do 2049 roku ma zamknąć wszystkie kopalnie. Tradycje górnicze będą jednak wciąż na Śląsku widoczne. Niegdyś kominy otaczały cały region. Zobaczcie, jak wyglądają na starych fotografiach kopalnie sprzed kilkudziesięciu lat. Zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego w naszej galerii.

Wydobycie węgla na skalę przemysłową rozpoczęło się na Górnym Śląsku w połowie XVIII wieku. Od tego czasu kolejne kopalnie powstawały jak grzyby po deszczu. Obiekty te należały do państwa bądź do bogatych rodów szlacheckich. Prawdziwy boom na górnictwo przyszedł wraz z rozwojem kolei, która usprawniła transport "czarnego złota" z miejsca wydobycia do wszystkich zakątków kraju, wtedy jeszcze będącego pod zaborami. Na przestrzeni lat w kopalniach dochodziło do wielu zmian. Szczególnie, jeśli chodzi o pracę górników, która w XIX stuleciu była wręcz katorżnicza. Obecnie to wciąż zawód wysokiego ryzyka, co uświadamiają nam tragedie, do jakich dochodzi pod ziemią. 

Wiele z obiektów, które zobaczycie w naszej galerii już nie działa. Jedne zostały przyłączone do wciąż istniejących, inne całkowicie zlikwidowano. Są i takie, które współcześnie stanowią turystyczną atrakcję. W naszej galerii możecie sprawdzić, jak wyglądały kopalnie przed kilkudziesięciu laty. Fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Barbórka. Co wiesz o górniczym święcie?

Pytanie 1 z 8
Na początek proste pytanie. Kto jest patronem górników?
Tak zmieniła się Agata Duda

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki