47 samochodów Hyundai KONA Electric trafiło do spółek publicznych miasta Kraków

2019-11-07 12:27 Jan Guss-Gasiński

Aż 47 samochodów elektrycznych Hyundai KONA Electric już niebawem dostarczy firma Arval Service Lease Polska spółkom publicznym miasta Kraków, w ramach wprowadzonej w życie w 2018 roku ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Pierwsza transza licząca 17 sztuk została już przekazana w ręce instytucji miejskich przez prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego.

Hyundai KONA Electric to samochód, który nie wymaga kompromisów. Auto łączy w sobie nowoczesną stylistykę i bezemisyjny napęd elektryczny, który w wersji z akumulatorami gwarantującymi zwiększony zasięg jest w stanie pokonać nawet do 449 kilometrów (WLTP), dostarczając przy tym moc 204 KM (150 KW). Pierwsze 17 i następne 30 egzemplarzy, które trafią w ręce służb, będą wyposażone w akumulatory o pojemności 39,2 kWh, co pozwala na pokonanie do 289 kilometrów (WLPT). Wówczas silnik elektryczny generuje moc 136 KM (100 kW).

Testowaliśmy to auto: Hyundai Kona Electric 64 kWh Premium: crossover pod napięciem

Przekazuję w Państwa ręce kluczyki do 17 samochodów elektrycznych, którymi dzisiaj wyjedziecie na krakowskie ulice, i które będą pomagały w wypełnianiu waszych codziennych obowiązków. Do końca roku takich pojazdów będzie 47. [...] Zmiany w zakresie pojazdów osobowych zaczynamy od siebie – samochody zero emisyjne sukcesywnie będą zastępować te spalinowe. Do końca roku 2024 będą stanowiły 30 procent floty Gminy Miejskiej Kraków.

47 samochodów Hyundai KONA Electric trafiło do spółek publicznych miasta Kraków
Autor: Hyundai 47 samochodów Hyundai KONA Electric trafiło do spółek publicznych miasta Kraków

- powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

W ramach grupy zakupowej, której liderem jest KHK S.A., pojazdy osobowe zero emisyjne trafią do następujących jednostek: Urząd Miasta Krakowa, Straż Miejska Miasta Krakowa, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Zarząd Transportu Publicznego, Zarząd Budynków Komunalnych, Zarząd Zieleni Miejskiej, Zarząd Infrastruktury Sportowej, Zarząd Cmentarzy Komunalnych, Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr. 3, Zespół Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych oraz spółki miejskie MPWiK S.A., MPEC S.A., MPK S.A., MI sp. z.o.o oraz KHK S.A. Niestety, ze względu na specyficzne i skomplikowane wymogi techniczne użytkowanych pojazdów poza grupą jest MPO Sp. z o.o.

47 samochodów Hyundai KONA Electric trafiło do spółek publicznych miasta Kraków
Autor: Hyundai 47 samochodów Hyundai KONA Electric trafiło do spółek publicznych miasta Kraków

Poza wynajmem pojazdów KHK S.A. w postępowaniu przetargowym wyłonił też dostawcę 39 wewnętrznych stacji ładowania dla jednostek wchodzących w skład grupy zakupowej. Warto dodać, że stacja ładowania na terenie Ekospalarni jest zasilana prądem wytworzonym przez ogniwa fotowoltaiczne. Prąd ten jest zatem w stu procentach czysty i ekologiczny.

- zapewnił Tadeusz Trzmiel, Prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A.