Bądźmy bezpieczni na drodze

i

Autor: materiały prasowe Bądźmy bezpieczni na drodze

Bądźmy bezpieczni na drodze. Kierowcy i piesi muszą się rozumieć!

2017-09-18 16:37

Ruszyła kampania społeczna dotycząca działań edukacyjnych na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jej celem jest utrwalenie zasad bezpiecznego zachowania się na drodze, co ma przyczynić się do spadku liczby wypadków drogowych, a w konsekwencji – liczby ofiar śmiertelnych. Organizatorami kampanii są Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie pod względem liczby zabitych w wypadkach drogowych. W 2016 roku do policji zgłoszono 33 664 wypadki drogowe mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W wyniku tych zdarzeń 3026 osób poniosło śmierć a rannych zostało 40 766 osób. Oznacz to, że w minionym roku na naszych drogach średnio ginęło 79 osób na milion mieszkańców. Najliczniejszą grupę ofiar, oprócz kierowców stanowią niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Kampania ma zwrócić uwagę na zagrożenia wynikające z niezachowania ostrożności zarówno przez niechronionych, jak i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. KRBRD i MIB chcą wpłynąć na zmianę postaw poprzez pokazanie jak należy zachować się w występujących na co dzień w ruchu drogowym sytuacjach. W tym celu powstały spoty promujące, w których skonfrontowano ze sobą (za pomocą symulacji w wirtualnej rzeczywistości) pieszych i kierowców.

Przeczytaj: W których miastach jest najwięcej kolizji? - RAPORT

Kampania potrwa do 10 grudnia 2017 r. i będzie prowadzona w telewizjach ogólnopolskich i regionalnych. Czas ten nie jest przypadkowy bowiem w okresie jesienno-zimowym znacząco wzrasta liczba wypadków z udziałem pieszych. Ma na to wpływ m.in. wcześniej zapadający zmrok i trudne warunki atmosferyczne. Dodatkowo w ramach kampanii przewidziano emisję spotów w kinach, komunikacji miejskiej, na dworcach kolejowych i w pociągach oraz reklamę na billboardach przy głównych ciągach komunikacyjnych.

Szczególnie intensywne działania będą prowadzone w 7 województwach, w których 2016 roku doszło do największej liczby wypadków z udziałem pieszych (województwo: śląskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, mazowieckie, dolnośląskie, lubelskie, małopolskie).

Kampania społeczna dotycząca działań edukacyjnych na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego realizowana jest w ramach projektu "Działania edukacyjne na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Kierowca vs. pieszy

Pieszy vs. kierowca

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki