Całkiem nowy Volkswagen Crafter: nowoczesny dostawczak z polskiej fabryki

2016-07-31 18:34 Rafał Mądry

Praktyczny, oszczędny i innowacyjny jak nigdy dotąd. Volkswagen Crafter całkiem nowej generacji zalicza swój debiut i wyznacza nowe standardy w klasie pojazdów dostawczych. Auto pojawi się na rynku w różnych 3 długościach i 3 wysokościach nadwozia, z napędem na przednią lub tylną oś, a także na cztery koła 4MOTION, w połączeniu z mechaniczną lub automatyczną skrzynią biegów.

Rozwiązania technologiczne ukierunkowane na potrzeby klienta i jak najniższe koszty eksploatacyjne - taki cel przyświecał inżynierom przy projektowaniu nowego Craftera. Nowe dostawcze auto Volkswagen opracował zgodnie z potrzebami i wymaganiami różnych grup użytkowników.

Funkcjonalność oraz praktyczność

Dzięki optymalnie wykorzystanej przestrzeni ładunkowej, pakowność nowego Craftera jest maksymalna. Nowy dostawczy Volkswagen sprytnie łączy jednocześnie ogromną ładowność i minimalne wymiary zewnętrzne. Sprawia to, że samochód jest bardzo zwrotny, a zarazem łatwy w obsłudze – niezależnie od tego, jak bardzo jest załadowany. Nowy Crafter, pod względem długości oraz pojemności przestrzeni ładunkowej, przewyższa zarówno swojego poprzednika, jak i konkurentów.

Zobacz też: Koncern VW się zmienia - poznaj strategię na najbliższe lata

VW Crafter będzie dostępny w trzech długościach, w zależności od wersji nadwozia. Dodatkowo, wersja Furgon będzie miała trzy odmiany wysokości dachu. Innymi słowy, klienci będą mogli skonfigurować nowego Craftera dokładnie tak, jak będą potrzebowali do swojej pracy. Każdy klient znajdzie odpowiednią dla siebie konfigurację – silnik, rodzaj napędu, przekładnię, długość pojazdu oraz wysokość nadwozia.

Bogata gama silnikowa

Po raz pierwszy w historii Crafter oferuje tak wiele możliwości łączenia jednostek napędowych, skrzyń biegów oraz rodzajów napędu dla wszystkich wersji nadwozia. Nowy silnik "EA 288Nutz" – 2.0 TDI – został opracowany specjalnie na potrzeby nowego Craftera i jest dostępny w czterech wariantach mocy. Klienci mogą wybierać między jednostką o mocy 75kW (102 KM), 90kW (122 KM) oraz 103 kW (140 KM). Mogą także zdecydować się na najmocniejszy wariant tego silnika – TDI biturbo – o mocy 130 kW (177 KM). Wybór jednostek napędowych zależy od rodzaju układu przeniesienia napędu. Klienci będą mogli zamówić nowego Craftera z napędem na oś przednią lub tylną, a także z napędem na cztery koła 4MOTION. Dodatkowo będą mogli wybrać rodzaj skrzyni biegów. Taka różnorodność wyboru silnika, układu przeniesienia napędu i przekładni nie była, jak dotychczas, spotykana w tym segmencie aut.

Systemy wspomagające kierowcę

Nowy Crafter wyznacza zupełnie nowe standardy w segmencie dużych furgonów w dziedzinie dostępnych systemów wspomagania kierowcy. Zadaniem tych systemów jest optymalna ochrona pasażerów poprzez zastosowanie aktywnych i pasywnych układów bezpieczeństwa we wszystkich sytuacjach podczas użytkowania auta. Dzięki elektro-mechanicznemu układowi kierowniczemu, który w tej klasie pojazdów zastosowano po raz pierwszy, nowy Crafter może być wyposażony w wyjątkowo dużą liczbę systemów wspomagania kierowcy.

Przeczytaj: Polaków nie odstraszyła afera spalinowa. Kupujemy więcej VW

Systemy czynne są takie jak: ESP ze stabilizacją toru jazdy przyczepy, adaptacyjny tempomat ACC, system automatycznego hamowania po kolizji, system korekty toru jazdy w przypadku bocznych podmuchów wiatru (opcjonalny), asystent manewrowania z przyczepą i wiele więcej... Systemów w ofercie jest mnóstwo, także tych z zakresu bezpieczeństwa biernego – m.in. poduszki powietrzne z przodu, boczne oraz kurtynowe dla kierowcy i pasażerów oraz obszerna gama systemów informacyjno-ostrzegawczych, jak kamera cofania, czujniki parkowania oraz system ostrzegania o ruchu za pojazdem – Rear Traffic Alert. Reflektory wykonane w technologii LED, wraz z funkcją doświetlania zakrętów oraz asystentem świateł Light Assist, zapewniają znakomitą widoczność drogi. Crafter będzie mógł także korzystać z serwisów internetowych, które będą dostosowane do specyficznych potrzeb użytkowników.

Nowa fabryka VW Craftera

Dla nowego Craftera został zbudowany nowy zakład produkcyjny we Wrześni. Obiekt ten jest drugim miejscem produkcji Volkswagenów w Polsce; pierwszy jest zlokalizowany w Antoninku pod Poznaniem, gdzie działa już od ponad 20 lat. Zakład, w którym będzie produkowany Crafter, zajmuje powierzchnię blisko 220 hektarów, co odpowiada powierzchni około trzystu boisk piłkarskich. Gdy fabryka zacznie działać na pełnych obrotach, będzie w niej pracować ponad 3000 osób. Dodatkowo, w okolicy powstanie również kilka zakładów firm zaopatrzeniowych, co stworzy kolejne miejsca pracy.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

Najnowsze