Ceny paliw - sprawdź, za ile zatankujesz na weekendowy wyjazd. Tanio nie będzie! [21.01.2022]

2022-01-21 11:06
Tankowanie
Autor: pixabay.com

Ceny paliw w piątek 21 stycznia nie napawają optymizmem. Nie ma co liczyć, że na weekendowy wyjazd zatankujemy w dobrej cenie. Rosnąca cena surowca, wciąż odległa wizja obniżenia stawki VAT na paliwa i spory popyt sprawiają, że na stacjach benzynowych ceny wciąż powoli pną się do poziomów sprzed obniżek.

Druga połowa stycznia nie przyniosła upragnionych obniżek. Ceny paliw utrzymują się na wysokim, stałym poziomie, a zdaniem ekspertów obserwujemy początki trendu wzrostowego. O ile cena LPG i paliw premium utrzymują się na stałym poziomie, tak bezołowiowa 95 bardzo powoli lecz systematycznie rośnie. To sugeruje, że wpływ na cenę paliw zaczyna mieć cena surowca, która stale jest wysoka. Dzisiejszy, piątkowy (21.01.2022) poranek przyniósł spadek ceny za baryłkę, ale jest jeszcze za wcześnie, by mówić o trwałej obniżce.

Tak wyglądają ceny paliw w piątek 21 stycznia:

SG PALIWA_21 stycznia
Autor: SE

Tankowanie przed weekendem nie będzie tanie, a ferie to przecież czas wyjazdów. Podróżujący po Polsce muszą liczyć się z większym obciążeniem dla domowego budżetu, a wyjazd w góry będzie znacznie droższy niż rok temu. W styczniu 2021 roku, za litr benzyny płaciliśmy średnio o złotówkę mniej niż dziś. Olej napędowy, inaczej niż dziś, był również nieznacznie tańszy od benzyny. Dziś, litr bezołowiowej kosztuje 5,73 zł, a przez ostatnie 5 dni oznacza to kilkugroszową podwyżkę. LPG, w przeciwieństwie do innych paliw, nie drożeje, kusząc coraz bardziej w dobie inflacji i drożyzny.

Kiedy obniżka VAT na paliwo?

Zapowiadana przez rząd obniżka powinna zadziałać doraźnie i obniżyć ceny paliw na stacjach o kilkanaście-kilkadziesiąt groszy na każdym litrze. Kiedy planowane działania dojdą do skutku? Wszystko wskazuje na to, że możemy spodziewać się tego w pierwszych dniach lutego. Czy drugi miesiąc 2022 roku przywita nas wyraźnie tańszym paliwem? Czas pokaże.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE