autogaz, LPG, tankowanie samochodu

i

Autor: Shutterstock Tankowanie samochodu

Ceny paliw 18 lutego 2022. Koniec efektu obniżki VAT? Idą ciężkie czasy dla kierowców

2022-02-18 10:21

Paliwa powoli lecz systematycznie drożeją, a tylko jedno z nich nie poddaje się wzrostowym trendom. Za ile zatankujesz samochód na weekendowy wyjazd w piątek, 18 lutego, dlaczego pełny bak jest droższy niż przed tygodniem i jakie są długoterminowe prognozy? Czy w ciąż widać efekt obniżki VAT na paliwa na stacjach paliw?

Wkrótce miną 3 tygodnie od obniżki stawki podatku VAT na paliwa, a kierowcy w Polsce zorientowali się już, że choć z początkiem miesiąca ceny gwałtownie spadły, w ostatnich dniach systematycznie rosną. Ceny paliw w piątek, 18 lutego są wyższe niż tydzień temu. Dziś, za tankowanie na weekendowy wyjazd zapłacimy więcej niż przed tygodniem. Zdaniem ekspertów, to nie koniec wzrostów, a zbliżająca się wiosna da kierowcom po kieszeni.

Dlaczego paliwo drożeje? Wzrost cen na stacjach to efekt wzrostów cen hurtowych. Te rosną z bardzo wielu powodów, ale najważniejsze czynniki napędzające drożyznę na stacjach paliw to bieżąca sytuacja geopolityczna i widmo konfliktów. Istotna jest również wysoka cena surowca (ropa Brent), która jest windowana przez popyt, rosnący o wiele szybciej niż się spodziewano. Kombinacja wielu czynników skutkuje tym, co zwykłych kierowców martwi najbardziej - coraz droższym tankowaniem.

Tak kształtują się ceny na stacjach paliw w piątek, 18 lutego:

Ceny paliw 18.02.2022

i

Autor: SE Ceny paliw 18.02.2022

Z wyżej wymienionych powodów, kierowcy raczej nie powinni spodziewać się spadków cen. Paliwa wciąż będą drożały, a szczyt osiągną najprawdopodobniej w połowie roku, gdy preferencyjne stawki podatków wrócą do swoich pierwotnych wartości. Kierowcy mogą się więc spodziewać drożyzny, ale drogie paliwa to problem, który dotyka nas wszystkich. Rosnące koszty transportu wpływają pośrednio na ceny dosłownie wszystkich artykułów, a eksperci są zgodni co do tego, że drogie paliwo jest ważnym motorem napędowym inflacji.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE