Ceny paliw - za ile zatankujesz we wtorek, 25 stycznia? Czy warto tankować paliwa premium?

2022-01-25 10:52
tankowanie, paliwo, stacja paliw
Autor: Shutterstock

Odkładasz tankowanie na później, bo liczysz na spadek cen? Ta taktyka raczej się nie opłaci. Na stacjach obserwujemy dalszy ciąg podwyżek, a na obniżkę stawki VAT na paliwo trzeba jeszcze poczekać. Jakie są ceny paliw we wtorek, 25 stycznia 2022?

Tankowanie jest coraz droższe, a ceny paliw podążają za trendami z globalnych rynków. Cena litra benzyny bezołowiowej 95 na wielu stacjach znów przekroczyła 6 zł za litr, a średnia kształtuje się na poziomie 5,78 zł. Nim nadejdzie zaplanowana na luty obniżka stawki VAT, musimy liczyć się z dalszymi podwyżkami. Za taki stan rzeczy odpowiada w dużej mierze cena surowca, która w ostatnich dniach ustabilizowała się, ale pozostaje najwyższa od lat.

Drogi jest również olej napędowy, w wariancie premium mocno przekraczając cenę 6 zł za litr. Typowe dla ostatnich dni jest również ustabilizowanie ceny autogazu na poziomie 3,08 zł za litr. W niektórych województwach LPG zatankujemy jednak taniej. W lubelskim i podkarpackim średnia cena spadła poniżej 3 zł za litr.

Tak kształtują się średnie ceny na stacjach we wtorek, 25 stycznia 2022:

SG Paliwa 25.01
Autor: Grafika SE

Czy warto tankować paliwa premium?

Tym razem nie skupiamy się na tym, czy paliwa premium zapewniają zastrzyk mocy, czy obniżają spalanie. Weźmy jednak pod uwagę aspekt ekonomiczny. Najtańsze paliwa, czyli 95 i "zwykły" diesel to produkty, na których marża jest minimalna. Sytuacja na globalnych rynkach oznacza, że detaliści są zmuszeni windować cenę litra tych paliw, by wciąż zarabiać. Ceny paliw z dodatkami są bardziej odporne na wahania ceny hurtowej, bo właściciel stacji, chcąc konkurować z innymi punktami, może zrezygnować z niewielkiej części marży. Odpowiadając na pytanie - każdy musi odpowiedzieć sobie sam na pytanie, czy warto lać do baku paliwa premium, ale jeśli skupimy się wyłącznie na aspekcie ekonomicznym, można uznać że w obecnych uwarunkowaniach wzrostu cen są one relatywnie tańsze niż wcześniej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE