Ciężarówki z wyłącznikami tachografów. Manipulowanie czasem pracy kierowców to nie tylko polski problem

2020-02-09 12:34
Ciężarówki z wyłącznikami tachografu
Autor: GITD Ciężarówki z wyłącznikami tachografu

Instalowanie specjalnych wyłączników tachografów w ciężarówkach i perfidne manipulowanie czasem pracy kierowców, to powszechny problem, z jakim boryka się branża transportowa nie tylko w Polsce. W pierwszych dniach lutego funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, ujawnili na polskich drogach dwie zagraniczne ciężarówki, w których fałszowano czas pracy.

Jedna nieprawidłowość w serbskiej ciężarówce, druga w litewskim pojeździe. Pierwsza przewoziła jabłka do Rosji. Została zatrzymana 5 lutego w okolicy Piotrowa przez podlaskich inspektorów. Już wstępne oględziny dały podejrzenia zastosowania niedozwolonego urządzenia do manipulacji czasem pracy. Inspektorzy skierowali ciężarówkę do serwisu tachografów, w którym wykryto i zdemontowano wyłącznik. Do czasu uiszczenia ponad 10 000 zł kaucji, pojazd miał przymusowy postój ma parkingu strzeżonym. Dodatkowo kierowca dostał mandat karny za zbyt długą jazdę. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, prowadzący został przekazany funkcjonariuszom policji.

Przeczytaj: 10 osób zamiast 7 w busie. Ludzie jechali tak z Mołdawii

W ręce policji trafił także kierowca litewskiej ciężarówki, skontrolowanej w dniu 3 lutego przez funkcjonariuszy ITD z Sieradza. W pojeździe zatrzymanym na drodze S8, został wykryty wyłącznik podłączony do tachografu. Urządzeniem można było sterować za pomocą pamięci przenośnej oraz przy pomocy pedału gazu. Nie tylko kierowca może ponieść konsekwencje nielegalnej jazdy. Również wobec przewoźnika wszczęto już postępowanie administracyjne w tej sprawie.

Ciężarówki z wyłącznikami tachografu
Autor: GITD Ciężarówki z wyłącznikami tachografu
Ciężarówki z wyłącznikami tachografu
Autor: GITD Ciężarówki z wyłącznikami tachografu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE