Czeka nas wkrótce podwyżka cen LPG?

2014-05-23 18:00

Senat przyjął projekt poprawek w ustawie o paliwach, według których zapasy ropy i paliw, w tym gazu LPG mają odpowiadać 90-dniowemu średniemu dziennemu ich przywozowi.

Przepisy zostały dostosowane do norm przyjętych w Unii Europejskiej, która nakłada obowiązek utrzymywania zapasów odpowiadających co najmniej 90 dniom średniego dziennego przywozu paliw lub 61 dniom średniego dziennego zużycia, w zależności od tego, która wartość jest wyższa. W przypadku Polski obowiązywać będzie bufor w wysokości 90 dni średniego dziennego przywozu.

Przeczytaj też: Tanie jeżdżenie - Skoda Rapid z fabryczną instalacją LPG

W związku z wprowadzeniem nowych zasad, konieczne będzie podniesienie wysokości zapasów LPG o wielkość równą 46-dniowemu jego przywozowi. Termin dostosowania się do przepisów to koniec 2017 roku. Zwiększenie rezerw gazu oznacza zwiększenie kosztów związanych między innymi z jego składowaniem. Część z tych kosztów ma być pokryta z środków Agencji Rezerw Materiałowych, natomiast część kosztów zostanie w końcowym efekcie przerzucona na klienta detalicznego, który zapłaci więcej przy dystrybutorze.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE