Wybory Prezydenckie 2020

i

Autor: jch Wybory Prezydenckie 2020

Dowóz do lokalu wyborczego - komu przysługuje, do kogo należy się zwrócić?

2020-07-08 13:46

Osoby, które mają problem z poruszaniem się, mogą liczyć na bezpłatny transport do lokalu wyborczego. Ci, którzy chcą zagłosować w drugiej turze wyborów Prezydenta RP, nie zostaną bez pomocy samorządów - obsługa zgłoszeń i organizacja przewozów jest w gestii lokalnych władz. Do kogo mamy się zwrócić z prośbą o transport?

Przed nami druga tura wyborów prezydenckich. 12 lipca 2020 zagłosujemy na jednego z dwóch kandydatów i wybierzemy, kto obejmie najwyższy urząd w Państwie na następne 5 lat. Dla osób, które mają problemy z poruszaniem się i dla osób niepełnosprawnych, samorządy przewidziały możliwość bezpłatnego dowozu do lokalu wyborczego. Komu przysługuje taki przejazd?

SprawdźPokaż prezydencie, co masz w garażu. Oto motoryzacyjne wybory kandydatów

Udogodnienie jest opracowane z myślą o osobach niepełnosprawnych, jednak mogą z niego skorzystać również osoby bez orzeczenia o niepełnosprawności. Zapotrzebowanie na taki przejazd mogą zgłosić osoby, które mają problemy z poruszaniem się. Nie jest sprecyzowane, co to dokładnie znaczy. Obniżona mobilność może być więc wynikiem urazu lub zaawansowanego wieku. Bezpłatny transport jest możliwy również dla opiekuna potrzebującej osoby.

Za przyjmowanie zgłoszeń odpowiedzialne są urzędy miast i władze gminne. By poprosić o przejazd do i z lokalu wyborczego, należy szukać kontaktu lokalnie, na stronach internetowych urzędów. W większości przypadków, możemy zgłosić takie zapotrzebowanie mailowo lub telefonicznie. Czas na zgłoszenia różni się w zależności od miejsca zamieszkania, ale z reguły możemy się ubiegać o darmowy przejazd jeszcze w dniu wyborów.

Transport na wybory dla osób niepełnosprawnych w Warszawie

Jak czytamy w komunikacie na stronie warszawskiego ratusza, bezpłatny transport przysługuje osobom starszym i niepełnosprawnym. W stolicy, pomoc dla niepełnosprawnych będzie oferowana przez prywatne przedsiębiorstwo, a czas na zgłoszenie zapotrzebowania na taki transport będzie przyjmowane do 11 lipca do godz. 15.00. Miasto pomyślało również o osobach starszych, które mają problemy z poruszaniem się, ale nie wymagają specjalistycznego transportu. Ci wyborcy, powinni kontaktować się ze Strażą Miejską m.st. Warszawy. Więcej informacji i numery telefonów można znaleźć na stronie urzędu.

Transport na wybory dla osób niepełnosprawnych w Krakowie

W stolicy Małopolski, organizacją transportu i przyjmowaniem zgłoszeń zajmują się pracownicy Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami. Warto wcześniej zadzwonić, by zarezerwować odpowiedni termin na 12 lipca, ale można się spodziewać, że podobnie jak w przypadku pierwszej tury, transport będzie można zorganizować również w dniu wyborów. Informacje dotyczące zgłoszeń, znajdują się na stronie miasta.

Transport na wybory dla osób niepełnosprawnych we Wrocławiu

Wrocławianie, którzy mimo kłopotów z poruszaniem się, chcieliby zagłosować w drugiej turze wyborów prezydenckich, mogą zgłosić potrzebę transportu do 8 lipca. Telefon będzie czynny również w dniu wyborów, a zgłoszenia, Miejskie Biuro Wyborcze będzie przyjmować w godzinach 7:30 - 18:00. Transport będzie współrealizowany przez MPK Wrocław, a telefon, na który należy dzwonić to: 71 777 78 83

Transport na wybory dla osób niepełnosprawnych w Gdańsku

Mieszkańcy Gdańska, chcący skorzystać z miejskiej pomocy w dniu wyborów 12 lipca, mogą zwracać się do miejskiego urzędu od 8 lipca do 12 lipca, do godziny 19:00. Jak czytamy w komunikacie Prezydenta Miasta Gdańska, zgłoszenia będą przyjmowane telefonicznie i mailowo.

Transport na wybory dla osób niepełnosprawnych w Poznaniu 

Stolica Wielkopolski, z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych, organizuje transport do lokali wyborczych. Godzinę należy ustalić telefonicznie, a zgłoszenia przyjmuje Wydział Organizacyjny Urzędu Miasta Poznania. Po wcześniejszym umówieniu, na bezpłatny przejazd mogą liczyć osoby starsze, powyżej 70 roku życia i mieszkańcy, którzy mają trudności w poruszaniu się. Usługę można zamówić, dzwoniąc na miejską infolinię - tel: 61 646 33 44

Transport na wybory dla osób niepełnosprawnych w Szczecinie

Realizowane w miarę możliwości przejazdy specjalnie dostosowanymi mikrobusami są przewidziane również dla niepełnosprawnych mieszkańców Szczecina. Przewóz należy zgłosić wcześniej, a więcej informacji można uzyskać pod numerami 91-42-43-555, 697-066-240 w godzinach 8:00 - 14:00.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki