Pokaż prezydencie, co masz w garażu. Oto motoryzacyjne wybory kandydatów

2020-07-07 12:48 Maciej Lubczyński

O tym, kto będzie poruszał się państwową limuzyną jako głowa państwa, przekonamy się już niebawem. W niedzielę, 12 lipca, druga tura wyborów prezydenckich. Czym jeżdżą kandydaci startujący w tych wyborach?

Druga tura wyborów prezydenckich rozstrzygnie, czy zdaniem Polaków, Andrzej Duda zasłużył na drugą kadencję, czy może wkrótce najwyższy urząd w państwie obejmie prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Przed nami ważne wybory. A jakich wyborów motoryzacyjnych dokonali kandydaci?

SprawdźWybory 2020. Duda ma Golfa, a Kosiniak Passata. Zobacz FURY kandydatów [GALERIA]

Wiemy czym jeżdżą ubiegający się o prezydenturę Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Różnice między ich samochodami są nie mniej wyraźne niż między ich poglądami. W obu przypadkach nie ma jednak mowy o efektownych pojazdach.

Andrzej Duda - Volkswagen Golf V

Obecnie urzędujący prezydent od blisko pięciu lat nie prowadzi samochodu sam. W związku z pełnioną funkcją, jest wożony przez kierowców SOP. Zgodnie z jego oświadczeniem majątkowym, jest posiadaczem Volkswagena Golfa V generacji, który został przyłapany na nieprawidłowym postoju. Mandat za to wykroczenie dostała wówczas córka prezydenta, Kinga Duda.

Volkswagen Golf V prezydenta Andrzeja Dudy
Autor: Łukasz Gagulski Źle zaparkowany Volkswagen Golf V prezydenta Andrzeja Dudy

Taki Golf to jeden z najpopularniejszych kompaktowych samochodów w Polsce. Znacznie bardziej "współczesny" od leciwej, czwartej generacji, a zarazem bardziej przystępny od nowszych odmian. To auto stosunkowo dobrze trzyma wartość i wciąż cieszy się popularnością na rynku wtórnym. Czerwony hatchback w 3-drzwiowym nadwoziu i podstawowej wersji wyposażenia jakiś czas temu parkował na ulicy w Krakowie, a teraz czeka w garażu na to, co przyniesie przyszłość. Czy Andrzej Duda będzie musiał zrezygnować z obstawy SOP i przeprosi się ze swoim poczciwym Golfem? Zadecydują o tym wyborcy już w niedzielę 12 lipca.

Rafał Trzaskowski - Volvo XC70

Prezydent stolicy dał się skusić szwedzkiej marce. W jego posiadaniu jest 9-letnie Volvo XC70, czyli uterenowione kombi, które należy do pionierów tego segmentu. Ten model, (jeszcze pod nazwą V70 Cross Country) już w latach 90. rywalizował z Subaru Outback i Audi A6 Allroad. Rafał Trzaskowski jeździ Volvo XC70 trzeciej, ostatniej generacji. Samochód pokazał również w swoim spocie.

Volvo XC70 - rok produkcji 2007-2009
Autor: Volvo Volvo XC70 - rok produkcji 2007-2009

Volvo XC70 i Rafał Trzaskowski mają także jedną, wspólną cechę - nie zdradzają swojego wieku na pierwszy rzut oka. Uterenowione kombi charakteryzuje stonowany design, wiodący w swojej klasie poziom bezpieczeństwa i nieprzeciętna wygoda. Czy komfortowe Volvo pójdzie w odstawkę na rzecz prezydenckiej limuzyny? Decyzję podejmą Ci, którzy ruszą do urn w niedzielę 12 lipca.

Czym poruszają się kandydaci podczas kampanii?

W trakcie kampanii, w odstawkę idzie nie tylko życie prywatne, ale i prywatne pojazdy. Nawet gdyby Andrzej Duda nie był obecnie urzędującym prezydentem, o jeździe Golfem raczej nie byłoby mowy. Po Polsce, ubiegający się o reelekcję kandydat porusza się "dudabusem". Autokar marki Autosan towarzyszył już Andrzejowi Dudzie 5 lat temu. Gdy grafik jest zbyt napięty, prezydent przesiada się jednak do limuzyny SOP i pędzi przed siebie, tak jak miało to miejsce podczas ostatniego wieczoru wyborczego w Łowiczu (Kliknij, by przeczytać więcej).

Zobacz: Tak w czasie wyborów jeździ Andrzej Duda. Inni kierowcy muszą uciekać na pobocze [WIDEO]

Rafał Trzaskowski stawia na vany. Na potrzeby jego sztabu oklejony jest niejeden samochód tego typu. Kandydat był już widziany m.in. w Mercedesie Klasy V i Fordzie Tourneo Custom. Takie auta zabierają na pokład ograniczoną liczbę osób, ale da się je zaparkować na standardowym miejscu parkingowym i wjechać na większość podziemnych parkingów. 

Najnowsze