Eagle One - solarny bolid studentów z Łodzi

2015-07-06 18:01 Rafał Mądry

Studenci Politechniki Łódzkiej dopięli swego. Skonstruowany przez nich bolid solarny, noszący nazwę Eagle One jest już gotowy. Maszyna zasilana energią słoneczną, już w październiku wystartuje w wyścigu Bridgestone World Solar Challenge.

Lodz Solar Team to ekipa 25 studentów z Politechniki Łódzkiej. Młodzi konstruktorzy oficjalnie zaprezentowali ukończony niezwykły pojazd. Maszyna pojedzie w organizowanym w Australii wyścigu, i będzie ścigać się z najlepszymi konstrukcjami na świecie, zasilanymi energią słoneczną.

Zobacz też: Studenci tworzą pojazd zasilany energią słoneczną

Drużyna przemierzając Australię, będzie mieć do przebycia 3000 km z Darwin do Adelaide. Na przejechanie tego dystansu ma pozwolić energia generowana z ogniw słonecznych, plus tylko jedno ładowanie akumulatorów na całej trasie. To oznacza, że zasięg solarnego Eagle One wynosi minimum 1500 km.
.

Bolid solarny Eagle One

Skonstruowana przez studentów maszyna nazwana "łezką", otrzymała 6 m2 powierzchni paneli słonecznych. Do napędu służą dwa silniki elektryczne o mocy 4 kW każdy. Zasięg został oszacowany aż na 1500 km. Samochód jest przeznaczony dla 3 osób. Jego masa wynosi 300 kg. Maksymalna prędkość z jaką można pojechać to 100 km/h, a szybkość przejazdowa do 70 km/h. Pojazd wyposażony jest w specjalne opony Bridgestone Ecopia ologic, wpływające na zmniejszenie zużycia energii.

Wyścig Bridgestone World Solar Challenge odbędzie się w dniach 18-25 października w Australii. W tegorocznym wyścigu wystartuje 41 załóg z całego świata. Lodz Solar Team jest pierwszym zespołem z Polski, jaki bierze udział w imprezie od początków jej istnienia.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Najnowsze