Fabryka FSO sprzedana! Co powstanie w jej miejscu?

2021-08-04 11:19
Fabryka FSO
Autor: Cezary p - CC Fabryka FSO

Fabryka Samochodów Osobowych ma nowego właściciela. Po dziesięciu latach od wstrzymania produkcji, spory obszar, wraz z budynkami trafił w ręce dewelopera. Teren FSO to nie tylko popadające w ruinę przemysłowe zabudowania, ale i siedziba wielu działających przedsiębiorstw. Jakie są plany spółki OKAM?

Sprzedaż FSO była już tylko kwestią czasu. Popadający w ruinę teren Fabryki Samochodów Osobowych od dawna czekał na nowego właściciela i chyba nikt nie miał złudzeń, że produkcja samochodów na warszawskim Żeraniu zostanie wznowiona. Nowym nabywcą jest deweloper - spółka OKAM. 62 hektary trafiły w ręce firmy, która planuje zrewitalizować teren i wykorzystać jego dogodną lokalizację. Deweloper mówi m.in. o bliskości trasy S8 i planowanej stacji metra. Nie bez znaczenia są również ścieżki rowerowe, prowadzące wprost do Centrum.

Fabryka Samochodów Osobowych to również przestrzeń dla najemców, którzy korzystają obecnie z pofabrycznych zabudowań. Długofalowy plan rewitalizacji terenów FSO najprawdopodobniej zakłada utrzymanie przestrzeni usługowej i biurowej, ale na razie nie ma mowy o szczegółowych planach. Pewne jest, że przez najbliższe lata znajdujące się na Żeraniu Muzeum Skarb Narodu (przeczytaj więcej tutaj) będzie kontynuować działalność, a deweloper zapewnia, że charakter i znaczenie FSO w istotny sposób wpłynie na charakter tego, co powstanie w miejsce dawnej fabryki. 

FSO to miejsce, w którym produkowane były kultowe samochody PRL. To właśnie tu powstawały pojazdy takie jak FSO Warszawa, FSO Syrena, Fiat 125p czy FSO Polonez. W 1996 roku działalność rozpoczęła spółka Daewoo-FSO, która w Warszawie produkowała Matizy i Lanosy. Ostatnim modelem, który był wytwarzany na Żeraniu był Chevrolet Aveo. Samochód produkowany na zlecenie spółki FSO i General Motors był wytwarzany do 2011 roku. 

Muzeum Skarb Narodu na terenie FSO - zobacz galerię

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE