To muzeum to raj dla miłośników włoskiej motoryzacji. FCA Heritage Hub już otwarte - WIDEO, ZDJĘCIA

2019-04-15 17:45 Maciej Lubczyński

Na motoryzacyjnej mapie europy pojawiło się nowe miejsce, które warto odwiedzić. FCA Heritage Hub to ogromna przestrzeń wystawiennicza, wypełniona unikalnymi włoskimi autami. Kilka tematycznych ekspozycji to nie lada atrakcja, nie tylko dla tych, którzy kochają włoskie samochody.

Liczby robią wrażenie. 15 000 metrów kwadratowych ekspozycji i 250 aut, z których część wystawiana będzie po raz pierwszy. Włosi z rozmachem otwierają muzeum swoich historycznych modeli, które ma za zadanie dbać o historię włoskich marek należących do grupy FCA, a także szerzyć ją i promować w wielkim stylu.

Włosi postanowili otworzyć historyczne centrum nieopodal Turynu, w dawnych zakładach produkcyjnych. Budynek został gruntownie odrestaurowany, ale jego forma i charakter nie uległy zmianie.

Główna przestrzeń wystawiennicza dzieli się na 8 mniejszych, tematycznych stref, które będą dostępne do zwiedzania z przewodnikiem. Każdy z tych obszarów poświęcony jest innej epoce i tematyce.

Archistars - ta strefa poświęcona jest architekturze włoskich pojazdów. Wystawione samochody przypominają o innowacyjnych, nietypowych i przełomowych rozwiązaniach projektowych. Na wystawie m.in. Lancia Lambda - pierwszy na świecie samochód z nadwoziem samonośnym, cała masa Fiatów 500 w rozmaitych odmianach, czy Lancia Flavia - pierwsze włoskie auto z napędem na przednią oś i hamulcami tarczowymi we wszystkich kołach.

Auta studyjne i personalizowane - w tej sekcji możemy podziwiać auta, które łączą wyjątkowy styl i daleko idącą personalizację. Zobaczymy tu m.in. Fiata 130 Familiar i Pandę Rock Moretti, które należały do rodziny Moretti. Oprócz tego m.in. Abarth 2400 Coupe Alemanno przygotowany przez samego Carlo Abartha i bezcenne Lancia Astura Farina i Flaminia Coupe Loraymo.

FCA Heritage Hub
Autor: FCA FCA Heritage Hub Link: Zobacz więcej w GALERII

Ekologiczne i przyjazne środowisku - strefa, która ukazuje koncepcyjne modele odpowiadające na potrzebę ochrony środowiska. Skupiając się na ekonomicznej produkcji i rozważnym korzystaniu z zasobów, Fiat przeprowadzał programy badawcze, które zaowocowały rozwojem technologii przeniesionych później do produkcyjnych modeli. Prototypy wystawione w tej sekcji to m.in. Fiat X1/23 z 1974, czy Fiat Ecobasic z 1999.

FCA Heritage Hub
Autor: FCA FCA Heritage Hub Link: Zobacz więcej w GALERII

Niesamowite podróże - znajdziemy tu auta, które brały udział w niezwykłych podróżach i wyprawach. Wystawa pełna jest aut, które ucieleśniają wolność, przygodę i są czymś więcej niż tylko środkiem transportu. Na ekspozycji między innymi Fiat Campagnola AR 51, który w 1952, przejechał w Kapsztadu do Algierii w rekordowe 11 dni, Fiat 1100 E, który pomógł odbyć pierwszą jednoosobową podróż dookoła świata w 1953 roku czy Fiat 124S, który przejechał z Kapsztadu na Nordkapp w 50 dni.

FCA Heritage Hub
Autor: FCA FCA Heritage Hub Link: Zobacz więcej w GALERII

Wyścigi i rekordy - w tej strefie można dowiedzieć się więcej o autach, które ścigały się w długodystansowych wyścigach i pobijały rekordy już na początku XX wieku. Znajdziemy tu auta nawet z 1908 roku! Oprócz zabytkowego Fiata S61 z wspomnianego już rocznika, można tu podziwiać Abarthy z lat 50. i 60. stworzone do bicia rekordów i Lancię Betę Montecarlo Turbo.

Małe i bezpieczne - ekspozycja poświęcona projektom, które wyróżniały się bezpieczeństwem i niewielkimi wymiarami. Postęp w kwestii bezpieczeństwa widoczny był już w 1933 roku, kiedy na rynek trafiła Lancia Augusta, z zamkniętym nadwoziem. Sztywna konstrukcja lepiej chroniła pasażerów niż produkowane wcześniej, otwarte nadwozia. Oprócz tego zobaczymy tu Fiata City Taxi, czy doświadczalne modele ESV 1500 i ESV 2000, zbudowane z myślą o bezpieczeństwie biernym.

FCA Heritage Hub
Autor: FCA FCA Heritage Hub Link: Zobacz więcej w GALERII

Ikony stylu - innowacyjny i charakterystyczny styl, który stał się ogólnoświatowym trendem. Tym charakteryzują się auta w tej sekcji. Zobaczymy tu modele takie jak Lancia Aurelia B20, czy Fiat Barchetta.

Era rajdów - druga strefa poświęcona motorsportowi to przypomnienie sukcesów, jakie włoskie samochody święciły w rajdach. Znajdują się tu auta, które dowiodły szybkości i niezawodności w rozmaitych warunkach, podczas rywalizacji w rajdach na całym świecie. Znajdują się tu m.in. Lancia Fulvia HF 1600, Stratos HF, Delta HF czy Fiat 124 Abarth Rally.

Najnowsze