Czołg Leopard

i

Autor: Michal Derela - Praca własna, CC BY-SA 4.0 Czołg Leopard

Ile pali czołg? Nic dziwnego, że na froncie wiecznie brakuje paliwa!

2022-03-14 13:48

Mówi się, że logistyka decyduje o losach wojen, a ta zasada znajduje potwierdzenie również w przypadku wojny, którą Rosja prowadzi w Ukrainie. Czołgi najeźdźcy stają w bezruchu, bo zdarza się, że kończy im się paliwo. Biorąc pod uwagę, jak ogromne jest zużycie paliwa czołgu, taka sytuacja nie dziwi. Choć trudno podać konkretne wartości, spalanie może sięgnąć nawet kilkuset litrów "na setkę"!

Zastanawialiście się kiedyś, ile oleju napędowego pali czołg? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta i, podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, zużycie paliwa w poszczególnych czołgach może być mniejsze lub większe. Dodatkową zmienną jest fakt, że czołgi, choć najczęściej są wyposażone w spalinowe, tłokowe jednostki napędowe, mogą zazwyczaj jeździć zarówno na oleju napędowym, jak i na roztworach alkoholu i innych alternatywnych paliwach. Gdybyśmy mieli jednak stwierdzić ogólnie, ile pali czołg, jaka byłaby odpowiedź? 

Krótko mówiąc - bardzo dużo. W ciężkim terenie nawet 100 razy więcej niż przeciętny samochód osobowy! Choć w czołgach nie zwraca się aż tak dużej uwagi na zużycie paliwa, ważną kwestią jest zasięg. Podaje się go zazwyczaj dla warunków drogowych, a wynosi on przeciętnie 400-600 km. Amerykański Abrams M1A1 teoretycznie przejedzie około 460 km, a niemiecki Leopard 2 ma zasięg około 550 km. Takie wartości mogą jednak oznaczać, że w ciężkich warunkach terenowych, zasięg na pełnym tankowaniu wyniesie 100 km.

Silniki czołgów mają moce sięgające 1500-1600 KM, co wyjaśnia ich paliwożerność. Nic dziwnego, że wielotonowe, uzbrojone i opancerzone maszyny palą 300, 400 a nawet 700 l/100 km. Na spalanie wpływa cała masa czynników i może ono być bardzo zróżnicowane, nie tylko w zależności od modelu czołgu, ale przede wszystkim od warunków, w jakich ten się porusza.

Czołg T-64 BM Bułat

i

Autor: Нацгвардія України, CC BY-SA 2.0 Czołg T-64 BM Bułat

Setki litrów wypalane na każde 100 km sprawiają, że rosyjska armia na ukraińskich ziemiach porusza się mozolnie i z trudem. Analitycy i specjaliści podkreślają szkolne błędy popełnione przez dowódców wojsk najeźdźcy, a unieruchomione z powodu braku paliwa czołgi są tego doskonałym świadectwem. Choć jednoznaczna i konkretna odpowiedź na pytanie "ile pali czołg?" jest praktycznie niemożliwa, bez wątpienia dla rosyjskiej armii trafną odpowiedzią będzie "za dużo"!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki