Jak jeździć oszczędnie?

i

Autor: Jan Guss-Gasiński/Maciej Lubczyński Jak jeździć oszczędnie?

Rekordowo drogie paliwo! Co zrobić, by jeździć taniej? 5 żelaznych zasad

2022-03-08 12:04

Nigdy nie interesowałeś się ecodrivingiem? Piekielnie wysokie ceny paliw i brak perspektyw na szybką poprawę sprawiają, że właśnie teraz jest najlepszy moment, by dowiedzieć się, jak zmniejszyć zużycie paliwa w swoim aucie. Oto 5 kluczowych zasad ekonomicznej jazdy.

Nigdy nie zwracałeś szczególnej uwagi na to, czy twój samochód zużywa 8 czy 9 l na 100 km, a podwyżki cen paliw nie robiły na tobie wrażenia, bo zawsze tankowałeś za 100 zł? Żarty na bok - szalejące ceny, na wielu stacjach przekraczające już 7 zł za litr to powód, by nauczyć się jeździć oszczędnie. Eko jazda nie musi wcale być powolna, a w dzisiejszych czasach może ona zainteresować nawet największych sceptyków. Przedstawiamy kilka zasad kluczowych dla ekonomicznej i tańszej jazdy.

Jedź tak płynnie, jak to możliwe

Unikanie gwałtownego przyspieszenia i hamowania to kluczowa zasada, która pozwala zmniejszyć zużycie paliwa. Za każdym razem, gdy dotykamy pedału hamulca, bezpowrotnie tracimy energię, której użyliśmy do rozpędzenia samochodu. Jazda siłą rozpędu pozwoli zmniejszyć spalanie, szczególnie w mieście. Widzisz korek? Zdejmij nogę z gazu. Na następnym skrzyżowaniu zapaliło się czerwone światło? Dojedź do niego tak, by nie musieć hamować przed sygnalizacją. Wszystko w granicach rozsądku i bez utrudniania ruchu innym, ale to właśnie płynna jazda robi największą różnicę.

Ford Kuga FHEV - średnie zużycie paliwa

i

Autor: Rafał Mądry Spalanie hybrydowego Forda Kuga

Nie rozpędzaj się zbyt długo

W oczach wielu kierowców "ecodriving" oznacza powolne snucie się w ruchu i pozbawione werwy ruszanie spod świateł. Prawda jest taka, że powinniśmy ruszać sprawnie i szybko rozpędzić się do prędkości docelowej. Nie bójmy się wykorzystywać momentu obrotowego w naszym aucie i wciskać gaz mocniej niż w połowie. Im szybciej osiągniemy docelową prędkość, tym dłuższy odcinek będziemy mogli przejechać płynnie, utrzymując pożądaną szybkość. To właśnie wtedy zużycie paliwa jest najniższe.

Zadbaj o ciśnienie w oponach

Oprócz stylu jazdy ważny jest również sprawny i gotowy do jazdy samochód. Wśród rzeczy, które mocno wpływają na zużycie paliwa warto wymienić chociażby ciśnienie w oponach. Zbyt niskie wartości sprawiają, że auto pali więcej za sprawą zwiększonych oporów toczenia. Prawidłowe ciśnienie zapewni bezpieczeństwo i pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa. Czy powinniśmy pompować koła mocniej niż jest to zalecane? Taki zabieg może dodatkowo zmniejszyć spalanie, ale z pewnością odbije się negatywnie na komforcie i bezpieczeństwie jazdy.

Tankowanie auta

i

Autor: Maciej Lubczyński Tankowanie auta

Posprzątaj samochód

Nie chodzi oczywiście o mycie nadwozia, choć każdy wie, że czystym autem jeździ się przyjemniej. Warto zwrócić uwagę na to, czy nie wozimy ze sobą dodatkowego balastu w postaci niepotrzebnych przedmiotów. Jeśli nie używamy bagażnika dachowego, również warto zdemontować go, by nie stawiał niepotrzebnego oporu aerodynamicznego. Może się okazać, że w naszym samochodzie wozimy kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kilogramów, które wprawiamy w ruch na marne. Oszczędność będzie niewielka, ale przy obecnych cenach paliw - zauważalna.

Korzystaj ze sprawnej klimatyzacji

Szczególnie w nowoczesnych autach zasada ta znajduje zastosowanie. Sprawny układ klimatyzacji w nowoczesnym aucie nieprzesadnie podnosi zużycie paliwa. Nawet jeśli jeździmy po mieście, korzystanie z klimatyzacji zaowocuje zużyciem paliwa niższym, niż jazda z otwartymi szybami, która rujnuje aerodynamikę auta. Aby układ klimatyzacji nie obciążał samochodu i nie windował spalania, musi być sprawny. Pamiętaj o tym, zanim nadejdą ciepłe dni.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE