Każdy kosztował ponad 100 tys. zł. Sześć nowych radiowozów w Rzeszowie

2020-10-30 10:00 Rafał Mądry

Policja z Rzeszowa odebrała 6 nowych samochodów służbowych. Wszystkie pojazdy to Toyoty Corolle Touring Sports 1.8 Hybrid w pełnym oznakowaniu. Ich zakup sfinansowany został ze środków przekazanych przez Prezydenta Rzeszowa, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, a także środków pochodzących z Programu Modernizacji Policji 2017-2020.

Oznakowane Toyoty będą wykorzystywane w służbie przez policjantów wydziału ruchu drogowego i wydziału wywiadowczo-interwencyjnego, a także policjanci z trzech rzeszowskich komisariatów - Nowe Miasto, Baranówka i Śródmieście. Ciche i ekologiczne radiowozy to dokładnie Toyoty Corolle w wersji Touring Sports z napędem hybrydowym. Samochody napędza benzynowa jednostka 1.8 VVT (98 KM i 142 Nm) przy wsparciu silnika elektrycznego. W efekcie łączna moc systemowa układu hybrydowego wynosi 122 KM. W przypadku tego modelu moment obrotowy jest przekazywany na przednią oś za pomocą bezstopniowej skrzyni automatycznej e-CVT. Przyśpieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje ponad 11 sekund, a prędkość maksymalna to 180 km/h. Auta legitymują się niskim zużyciem paliwa (4,3-5,1 l/100 km), cichą pracą silnika oraz niską emisją spalin (97-116 g/km).

Zobacz również: Nowe hybrydowe radiowozy dla podkarpackiej policji

Zakup radiowozów o wartości ponad 600 tys. zł, został sfinansowany z Programu Modernizacji Policji, przy wsparciu ze środków przekazanych przez Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca (dotacja w wysokości 250 tys. zł) oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego (wsparcie w wysokości 50 tys. zł). Cena jednego pojazdu wyniosła prawie 104 tys. zł.

To kolejne radiowozy z napędem hybrydowym, które trafią do Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Pierwsze pojazdy tego typu, jako jedne z pierwszych w skali kraju, rzeszowscy policjanci otrzymali w lipcu 2019 roku. Przed miesiącem takie same pojazdy trafiły do komendy powiatowej w Łańcucie oraz trzech komend miejskich - w Rzeszowie, Przemyślu i Tarnobrzegu.

Najnowsze