Kia dostaje pełne cyfrowe zegary. Debiut w modelu Kia XCeed

2019-06-11 12:54 Rafał Mądry
Kia XCeed z cyfrowymi zegarami
Autor: Kia Kia XCeed z cyfrowymi zegarami

Kia Motors dostosowuje się do panujących w motoryzacji trendów i prezentuje w pełni cyfrowy zestaw wskaźników. Ekran o przekątnej 12,3 cala, który jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w samochodach marki Kia, zadebiutuje w modelu Kia XCeed.

Zegary Supervision - tak Kia będzie nazywać swój cyfrowy zestaw wskaźników oparty o 12,3-calowy ekran. Wyświetlacz o rozdzielczości 1920x720 pikseli opcjonalnie zastąpi tradycyjny zestaw wskaźników z prędkościomierzem i obrotomierzem, który jest stosowany w większości modeli marki Kia. Zamiast klasycznych zegarów z 3,8-calowym monitorem LCD lub 4,2-calowym kolorowym ekranem TFT LCD, do dyspozycji będzie jednoczęściowy i bezramkowy ekran. Widoczne będą ostre cyfrowe tarcze prędkościomierza i obrotomierza, a wyświetlacz będzie charakteryzował się płynną pracą i szybką reakcją na zmianę danych.

Pokazaliśmy już: Koniec tajemnicy! Oto Kia XCeed - ZDJĘCIA

Pomiędzy dwoma cyfrowymi tarczami znajduje się wielofunkcyjny wyświetlacz komputera pokładowego. Jego wskazaniami steruje się za pomocą wielofunkcyjnej kierownicy. W tej części mogą być prezentowane kolejne wskazania nawigacji, a także informacje z systemu audio lub o rozmowie telefonicznej oraz kontakty i szczegółowe dane na temat podróży, które obejmują m.in. chwilowe i średnie zużycie paliwa.

Informacje o pracy systemów wsparcia

System wyświetla także alarmy diagnostyczne i umożliwia wyświetlanie powiadomień, które są związane z działaniem różnych systemów bezpieczeństwa i asystujących kierowcy oraz z aktualnym natężeniem ruchu i z nawigacją. Wielofunkcyjny wyświetlacz centralny pokazuje również sygnały ostrzegawcze dla kierowcy, takie jak informacja o zalecanej przerwie, wynikającej z wykrycia oznak zmęczenia.

Testowaliśmy: Kia Ceed L 1.4 T-GDI 140 KM: dobra alternatywa

Gdy kierowca po zaparkowaniu XCeeda wyłączy silnik, cyfrowy zestaw wskaźników odtworzy krótką grafikę samochodu w ruchu i wyświetli podsumowanie danych z ostatniej trasy. Informacje obejmują czas jazdy, przejechany dystans, średnie zużycie paliwa oraz zasięg obliczany w oparciu o ostatnie średnie zużycie paliwa.

Grafiki trybów Drive Mode

Nowy, cyfrowy zestaw wskaźników Supervision będzie dostosowywał grafikę odpowiednio do każdego trybu jazdy systemu Drive Mode Select. W trybie normalnym wyświetlacz pokaże wskaźnik chwilowego zużycia paliwa oraz klasycznie prędkościomierz i obrotomierz, a także dodatkowe informacje. W trybie sportowym informacja na temat prędkości jazdy i obrotów silnika ma większy rozmiar. Dane, które nie są najistotniejsze z punktu widzenia jazdy, w trybie Sport są ukryte, aby nie rozpraszać kierowcy nadmiarem informacji. Cyfrowy wyświetlacz zapewni również unikalną współpracę z trybem jazdy Eco, który jest oferowany w wybranych modelach.

Kia XCeed
Autor: Kia Kia XCeed