Kia Telluride Światowym Samochodem Roku 2020! Nieznany w Europie model z główną nagrodą

2020-04-08 18:00 Maciej Lubczyński
Kia Telluride Światowym Samochodem Roku 2020
Autor: Kia Kia Telluride Światowym Samochodem Roku 2020

Koreańczycy mają powód do dumy. Potężna Kia Telluride wyprzedziła japońską konkurencję i zgarnęła główną nagrodę w konkursie na Światowy Samochód Roku 2020. Drugie miejsce zdobyła Mazda 3, a trzecia lokata należy do Mazdy CX-30

Znamy już wyniki tegorocznej edycji konkursu na Światowy Samochód Roku. Zwycięzcą World Car Awards okazał się być potężny, amerykański SUV - Kia Telluride. Ten model, którego nie znamy w Europie, zadebiutował na targach w Detroit, w styczniu ubiegłego roku. Napędzany 3.8-litrowym V6 wóz wygrał wyraźną różnicą punktów z japońską konkurencją.

Sprawdź: Wielki Ford Explorer w sprzedaży. Polska CENA wersji ST-Line i Platinum

Na drugim miejscu uplasowała się Mazda 3, a podium zamknęła Mazda CX-30. Propozycje z Kraju Kwitnącej Wiśni zdobyły uznanie, ale musiały uznać wyższość Kii. Nowa Mazda 3 zdobyła ponadto trofeum w kategorii stylistycznej (World Car Design of the Year). Kia również zwyciężyła w innej kategorii, a ten wyczyn był możliwy dzięki modelowi Soul EV. Elektryczny wóz zdobył tytuł miejskiego samochodu roku (World Urban Car). Brzmi znacznie lepiej niż ubiegłoroczny laureat - zbudowany na ramie Suzuki Jimny, które jest czarujące, ale w swojej prawdziwej kategorii - małego offroadera.

W tegorocznej edycji dublet ustrzeliło również Porsche. Światowy Luksusowy Samochód Roku 2020 i Światowy Sportowy Samochód Roku 2020 - te kategorie należą do Porsche Taycan. Elektryczny model marki walczył w bratobójczym pojedynku z 911-tką, która zajęła drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium znalazła się Toyota Supra. 

Gratulujemy wygranym i nieśmiało pytamy - czy jest może szansa na Kię Telluride w Europie? Producent nie planował sprzedaży tego modelu na Starym Kontynencie, ale w obliczu takich wyników... Kto wie? 

WIDEO - taka jest Kia Telluride

Najnowsze