Twardy lockdown od 27 marca! Czy można się przemieszczać? Czy można pojechać do rodziny na Wielkanoc?

2021-03-25 12:51
Kontrola drogowa
Autor: mat. policji

Podczas czwartkowej konferencji (25 marca) premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim ogłosili nowe obostrzenia. Przez najbliższe dwa tygodnie (od 27 marca do 9 kwietnia), do zamkniętych obiektów dołączyły salony kosmetyczne oraz sklepy budowlane i meblowe. Do żłobków i przedszkoli dzieci będą mogły posłać tylko wybrane grupy zawodowe. Jak wygląda kwestia zasad przemieszczania się? Czy Polacy będą mogli wyjechać do rodziny na Wielkanoc?

Trzecia fala koronawirusa uderzyła z potworną siłą. Szef rządu chcąc powstrzymać zarazę, podobnie jak w ubiegłym roku, zamyka wszystko przed świętami Wielkiej Nocy. Od soboty 27 marca ponownie zostają zamknięte przedszkola, żłobki, obiekty sportowe, galerie i centra handlowe oraz wielkopowierzchniowe sklepy tj. sklepy meblowe i budowlane (o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług > 2000 mkw.)

Sprawdź: To już pewne - LOCKDOWN w całym kraju! Czy można przemieszczać się samochodem po Polsce?

Podczas trwającej narodowej kwarantanny otwarte zostaną wyłącznie sklepy spożywcze, a także apteki, drogerie i salony prasowe czy księgarnie. W tych obiektach wprowadzone zostały natomiast nowe limity osób na metr kwadratowy. Od najbliższego weekendu będą obowiązywać następujące zasady: 1 osoba na 15 m2 w sklepach do 100 m2; 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2. Ograniczenia te obejmą również targi oraz placówki pocztowe.

Wyjedziemy na Wielkanoc?

Czy zbliżające się święta Wielkanocne spędzimy w zamknięciu. Szef rządu postawił sprawę jasno! Mateusz Morawiecki zalecił, aby przez najbliższe dwa tygodnie mocno ograniczyć spotkania z najbliższymi i przyjaciółmi. Warto jednak zaznaczyć, że podczas czwartkowej konferencji nie padły żadne konkretne informacje odnośnie zakazu przemieszczania. Oznacza to, że każdy może swobodnie podróżować po Polsce. Podsumowując, spędzenie świąt Wielkiej Nocy z rodziną nie zostało wykluczone ani objęte restrykcjami, jednak w przypadku spotkań z bliskimi powinniśmy pamiętać o wszystkich środkach bezpieczeństwa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE