rejestracja samochodu, karta pojazdu, dokumenty

i

Autor: Adam Nocoń

Kupiłeś samochód? Załatw formalności szybko, by uniknąć nawet 1000-złotowej kary!

2019-12-12 16:25

Od 1 stycznia 2020 roku, formalności związane z przerejestrowaniem samochodu należy załatwić w ciągu 30 dni. Wcześniej, za niedotrzymanie terminu nie były przewidziane konkretne kary, a teraz spóźnialskim grozi nawet 1000 zł! Jeśli niedawno kupiłeś samochód, wybierz się do urzędu - przepisy dotyczą umów zawartych od 1 grudnia 2019.

Od stycznia grozić może nawet 1 tys. zł kary za niezarejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji. Mówi Witold Krupiarz z krakowskiego urzędu:

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Od teraz, niezarejestrowanie samochodu w ciągu 30 dni od daty zakupu będzie się wiązać z karą finansową od 200 do 1000 złotych. Według obecnie obowiązujących przepisów, właściciel zarejestrowanego pojazdu ma tylko obowiązek zawiadomić w ciągu 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu samochodu. Ta powinność była często ignorowana, bo z jej niewykonaniem nie wiązała się tak naprawdę żadna kara.

Sprawdź także: Chciał rozszerzyć uprawnienia do kierowania pojazdami. Na egzamin przyszedł nietrzeźwy

Taka sytuacja ma się zmienić, bo zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska, spóźnialscy będą musieli zapłacić karę. Choć założenia i uzasadnienie nowelizacji mówi o potrzebie uporządkowania danych w CEPiKu, a na liczbę nieprzerejestrowanych aut zwracała uwagę Komisja Europejska, pieniądze z mandatów wspomogą budżet niejednego powiatu. Kara wymierzona jest bowiem w drodze decyzji administracyjnej przez starostę, a pieniądze trafią do budżetu powiatu.

Od kiedy liczy się 30 dni? Dokładnie od dnia zakupu nowego pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; zakupu pojazdu zarejestrowanego na terytorium RP z rynku wtórnego; dopuszczenia przez organ Służby Celno-Skarbowej do obrotu pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej lub prowadzenia pojazdu na terytorium RP z innego państwa członkowskiego. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki