Kupiłeś Volkswagena, należy Ci się odszkodowanie. Tak uważa Komisja Europejska

2021-09-30 9:52
Volkswagen Touran Highline 2.0 TDI SCR 150 KM DSG
Autor: Maciej Lubczyński Volkswagen Touran Highline 2.0 TDI SCR 150 KM DSG

Mogłoby się wydawać, że afera dieselgate to melodia przeszłości, ale Komisja Europejska chyba uważa inaczej. Odszkodowania, które zostały wypłacone w kilku krajach to za mało dla władz wspólnoty. Przedstawiciele KE chcieliby, żeby każdy klient, który kupił auto z urządzeniami oszukującymi w testach emisji CO2 miał zagwarantowaną rekompensatę.

Kupiłeś Volkswagena, który miał na pokładzie urządzenie pozwalające oszukiwać w testach emisji? Należy Ci się odszkodowanie. Tak uważają władze Unii Europejskiej, a zdaniem Komisji sądowe rozstrzygnięcia nie miały zbyt wiele wspólnego z uczciwym rozwiązaniem kwestii odszkodowań. Chodzi bowiem o to, że rekompensaty zostały wypłacone nabywcom w Niemczech, Holandii i Włoszech. Na innych rynkach, auta zostały poddane akcjom naprawczym, co zdaniem Volkswagena zamyka drogę do roszczeń.

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości, Didier Reynders stwierdził, że wszyscy klienci, którzy kupili wadliwego Volkswagena, powinni zostać potraktowani jednakowo, czyli otrzymać odszkodowanie. W Niemczech kwoty wahały się od 1350 do 6250 euro, zależnie od zakupionego modelu. We Włoszech i Holandii było to około 3000 euro.

Czy czeka nas ciąg dalszy afery, która po raz pierwszy wybuchła w 2015 roku? Niemiecki koncern z pewnością nie podda się presji tak łatwo i będzie przeciągał ewentualną wypłatę odszkodowań w czasie. Sprawa dotyczy 8,5 mln samochodów nabytych przez klientów w UE.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE