Ładowanie auta w kilkanaście minut. Superszybkie ładowarki stanęły przy A1

2021-10-18 10:17

Od piątku, 15 października, na MOP Olsze Wschód oraz Olsze Zachód przy autostradzie A1 kierowcy pojazdów elektrycznych mogą korzystać z nowych punktów ładowania samochodów elektrycznych. W pełni zasilane zieloną energią słupy postawione przez Shell i IONITY, zapewniają moc ładowania do 350kW. To siedmiokrotnie więcej niż oferują dotychczasowe ładowarki o mocy 50kW zlokalizowane przy autostradach. W ciągu najbliższych kilku tygodni planowane jest otwarcie kolejnych takich stacji.

W Polsce postępuje rozwój sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Kierowcy mają do dyspozycji blisko 1700 ogólnodostępnych stacji ładowania elektryków, z czego ponad 30 procent to szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC). Zupełnie nowymi punktami na mapie polskich ładowarek, są dwie lokalizacje w województwie pomorskim. Międzynarodowe partnerstwo Shell i IONITY (największa w Europie sieć ładowania o dużej mocy), uruchomiło przy autostradzie A1 superszybkie ładowarki na MOP Olsze Wschód oraz Olsze Zachód.

Dzięki współpracy z IONITY, naszym partnerem technologicznym, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Gdańsk Transport Company oraz Urzędem Dozoru Technicznego (UDT) Shell wprowadza pionierskie rozwiązanie na naszym rynku, oferując kierowcom ładowarki o mocy 350kW. Będą one kompatybilne zarówno z istniejącymi, jak i przyszłymi pojazdami elektrycznymi wyposażonymi w europejski standard ładowania CCS, ładując dany pojazd maksymalną dostępną dla niego mocą. Obecnie wzdłuż autostrad działają ładowarki o mocy 50kW. Ładowarki IONITY zwiększają tę moc siedmiokrotnie, co znacznie skraca czas ładowania i liczbę koniecznych postojów na trasie. Większość EV poruszających się po polskich drogach może być ładowana o maksymalnej mocy 150 kW. Oznacza to, że 10 minut ładowania za pomocą szybkiej ładowarki wystarczy na przejechanie kolejnych 100 kilometrów. To jest wspaniała wiadomość dla rosnącej grupy użytkowników aut elektrycznych

– mówi Monika Kielak-Łokietek, Head of Shell Mobility Sales & Network, Shell Polska.

Ile kosztuje ładowanie na takiej stacji? Cena wynosi 3,5 zł za 1 kWh. Znacznie taniej pojazdy mogą ładować posiadacze abonamentu. Do korzystania z takiego rozwiązania zachęcają m.in. dealerzy już na etapie zakupu nowego auta w salonie.

W Polsce do końca 2021 roku przewidziano oddanie do użytku kierowców 11 stacji IONITY. W ciągu najbliższych kilku tygodni planowane jest otwarcie kolejnych takich stacji. Nowe punkty mają z czasem funkcjonować w następujących lokalizacjach: Świecko, Poznań, Zgorzelec, Kaszewy Kościelne (niedaleko Kutna, w sąsiedztwie A1), autostrada A2 MOP Nowostawy (w obu kierunkach).

Sonda
Co myślisz o samochodach na prąd?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki