Majówka 2021. W tych miejscach łatwo o mandat! 10 najczęściej kontrolowanych dróg w Polsce

2021-04-30 12:06 Rafał Mądry
Kontrola drogowa, pomiar prędkości
Autor: Policja Kontrola drogowa

Majówka to zawsze zwiększony ruch na drogach, a co za tym idzie wzmożone kontrole prędkości. Na jakich trasach można najczęściej spotkać patrole drogówki? W którym województwie funkcjonariusze są najbardziej aktywni podczas weekendów? Na te pytania odpowiedzi znaleźli eksperci systemu Yanosik.

Dobrze być przygotowanym różnego rodzaju sytuacje na drodze, by bezpiecznie dojechać do celu. Yanosik jest systemem wzajemnego ostrzegania się kierowców o bieżącej sytuacji na drodze. Dzięki niemu mogą się oni informować m.in. o wypadkach, zagrożeniach czy kontrolach prędkości. Tuż przed majówkowymi wyjazdami postanowiliśmy sprawdzić jakie miejsca są najczęściej monitorowane przez policję. W naszej najnowszej analizie na 2021 rok wzięliśmy pod uwagę drogi krajowe z całej Polski i wytypowaliśmy te, na których odnotowanych zostało najwięcej potwierdzonych zgłoszeń o kontroli prędkości na 1 km drogi

– wyjaśnia Julia Langa, Yanosik.

Zawarte w zestawieniu dane obejmują dni weekendowe: piątki, soboty i niedziele od stycznia do kwietnia 2021 roku. Jak wyglądają wyniki analizy?

Najbardziej kontrolowane trasy

Na czele zestawienia znalazły się drogi krajowe nr 80 oraz 97, gdzie od początku tego roku w dni weekendowe kierowcy zgłosili około 14 kontroli prędkości na 1 km drogi. Podium zamyka DK 47, na której odnotowano 11 kontroli na 1 km drogi. Niewiele mniej zgłoszono na krajowej siedemnastce oraz szóstce. Tam na 1 km drogi przypada około 10 kontroli przeprowadzonych przez drogówkę. W pierwszej 10-tce najbardziej kontrolowanych dróg widnieją także drogi krajowe nr 86, 81, 10 i 67. Szczegóły znajdują się w poniższej tabeli.

10 najbardziej kontrolowanych dróg krajowych w Polsce
Autor: Yanosik 10 najbardziej kontrolowanych dróg krajowych w Polsce

W tych województwach kontrolują najwięcej

Jak wynika z analizy liczba kontroli prędkości zależna jest od województwa. Od stycznia do kwietnia 2021 r. użytkownicy systemu Yanosik najwięcej pomiarów prędkości zgłosili w Małopolsce oraz na Podkarpaciu - około 10 kontroli na 1 km drogi krajowej. Wysoko w klasyfikacji znalazło się też województwo zachodniopomorskie, lubelskie, kujawsko-pomorskie i śląskie, gdzie odnotowano ponad 8 kontroli na 1 km drogi. Z kolei najmniej pomiarów prędkości zgłoszono w województwie opolskim i lubuskim. W województwach tych jest 2-krotnie mniej pomiarów prędkości niż w Małopolsce. Szczegóły przedstawia poniższa tabela.

Kontrole prędkości w Polsce z podziałem na województwa
Autor: Yanosik Kontrole prędkości w Polsce z podziałem na województwa

Najbardziej kontrolowane odcinki dróg w Polsce

W analizie wzięto pod uwagę także odcinki dróg krajowych, na których najczęściej ustawiają się patrole drogówki. W tym celu specjaliści podzielili krajówki na odcinki, które odpowiadają obszarom gminnym. Gdzie można z wysokim prawdopodobieństwem spotkać policję kontrolującą prędkość podczas majówki? Najbardziej „oblegany” odcinek znajduje się na DK 79 w Chorzowie. Niewiele mniej kontroli odbywało się na krajowej siódemce w Warszawie, dziewiętnastce w Rzeszowie i dziewiątce w gminie Recz. W pierwszej 10. znalazły się także odcinki DK 6 gm. Potęgowo, DK 28 gm. Miejsce Piastowe, DK 19 Siemiatycze, DK 47 gm. Biały Dunajec, DK 80 Bydgoszcz oraz DK 17 Tomaszów Lubelski. Wyszczególnione fragmenty dróg przedstawia poniższa mapa. 

Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce
Autor: Yanosik Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze