Mandat z fotoradaru. Samorządy chcą odzyskać prowadzenie kontroli prędkości

2021-07-21 10:05
fotoradar
Autor: Michał Niwicz

Czy na polskie drogi wrócą fotoradary kontrolowane przez samorządowców? Związek Powiatów Polskich stanowczo chce przywrócenia uprawnień utraconych w 2016 roku. Czy straże miejskie i gminne powinny zajmować się rejestrowaniem wykroczeń drogowych, z których wpływy zasilały lokalny budżet? Wyraźcie swoje zdanie w komentarzach.

Związek Powiatów Polskich w trosce o lokalnych mieszkańców i zwiększenie poczucia ich bezpieczeństwa, chce powrotu samorządowych fotoradarów. Strażnicy miejscy i gminni mieliby odzyskać prawo do karania kierowców przekraczających prędkość, a pieniądze z nakładanych kar na kierowców zapewniłyby samorządowcom dodatkowe środki. Od 2016 roku taki nadzór może prowadzić tylko Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który całkowicie przejął kontrolę nad stacjonarnymi urządzeniami pomiarowymi i rejestrującymi poczynania kierowców na polskich drogach. Stale rozbudowywany jest system fotoradarowy CANARD obsługiwany przez GITD, a na drogach przybywa specjalistycznych urządzeń.

Jak informuje serwis prawo.pl, Związek Powiatów Polskich chciałby, aby to samorządowcy decydowali o lokalizacji lokalnych fotoradarów stacjonarnych po konsultacjach z Policją oraz odpowiadali za obsługę takich urządzeń. Decyzje o lokalizacji miałyby być ustalane przez radę gminy w uchwale. Takie fotoradary byłyby oznaczone zgonie z obowiązującymi przepisami i nie byłoby mowy o ukrywaniu ich w koszach na śmieci czy ustawianiu tuż za słupami lub banerami reklamowymi, jak to bywało w przeszłości.

Co myślicie o takim pomyśle? Fotoradary w rękach samorządowców wpłynęłyby na wzrost poziomu bezpieczeństwa drogowego? Wyraźcie swoje zdanie w komentarzach.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze